Stejně jako v lednu i během února v Česku zemřelo více lidí než obvykle

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rakev
Zdroj: Pexels.com

Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že během února v Česku zemřelo zhruba 13 500 lidí, což je o třetinu více než pětiletý průměr. ČSÚ důvod vzrůstu počtu zesnulých neuvedl. Zhruba 4000 lidí, tedy asi jedna třetina, ale během posledního zimního měsíce zemřela podle ministerstva zdravotnictví s nemocí covid-19.

Již během letošního ledna zemřelo podstatně více lidí, než je obvyklé. Tehdy to bylo dokonce o 51 procent více, než je pětiletý průměr lednové úmrtnosti.

V Karlovarském kraji zemřelo skoro třikrát více lidí

Leden tak byl s 15 900 úmrtími měsícem s nejvyšším počtem zemřelých na území ČR za poslední tři čtvrtiny století. Druhý v tomto pomyslném žebříčku byl loňský listopad, kdy u nás byla na vzestupu druhá vlna šíření koronaviru SARS-CoV-19.

V únoru pak podle ČSÚ zemřelo asi 13 500 lidí, tedy zhruba o 36 procent více, než je průměr z let 2015–2019.

„Letošním únorem tak pokračovalo již pětiměsíční období vysoké nadúmrtnosti,“ říká vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

Úřad také do souvislosti uvedl, že vysoká míra úmrtnosti se projevila zejména v době pandemie onemocnění covid-19.

Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ zase upozorňuje na rozdílnost změny úmrtí v jednotlivých krajích.

„Únorový počet zemřelých byl oproti průměru let 2015–2019 vyšší ve všech krajích, avšak zatímco v kraji Vysočina a kraji Zlínském pouze o 1, resp. 4 %, v Karlovarském o extrémních 168 %,“ uvedla Němečková.

Příčina

Karlovarský kraj je suverénně na prvním místě i v porovnání počtu zemřelých na tisíc obyvatel jednotlivých krajů. Druhý v pořadí je pak kraj Královehradecký.

Český statistický úřad uvedl, že se změny projevily při probíhající pandemii, neuvedl ji ale jako oficiální příčinu.
Právě Karlovarský i Královehradecký kraj byly ale nejzasaženější i co se šíření nemoci covid-19 týče.

Chebsko a Sokolovsko v Karlovarském a Trutnovsko v Královehradeckém kraji byly dokonce první okresy, na které byla kvůli vysokému výskytu nemoci uvalena uzávěra.

S nemocí covid-19 však doposud podle ministerstva zdravotnictví v Česku zemřelo nejvíce lidí letos v březnu. Data celkového počtu úmrtí v tomto měsíci zatím ČSÚ nezveřejnila.

Autor: Petr HejčlSouvisející články