Tragický koronavirový měsíc. Březen si vyžádal přes 5 tisíc mrtvých

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Počet úmrtí prokázaných ve spojitosti s nákazou koronaviru přesáhl hranici 26 tisíc. Ačkoliv oproti minulým týdnům je nárůst nemocných o zhruba 666 případů nižší, březen patří k nejtragičtějším měsícům vůbec. Zemřelo během něj už víc než 5 tisíc lidí, informuje o tom web CNN Prima NEWS.

„V nemocnicích bylo v neděli 7 188 pacientů s covidem, z toho 1 727 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizací o 1 140,“ píše web CNN Prima NEWS.

Aktuálně se nákaza šíří nejvíce na Jidřichohradecku, kde je nárůst 600 nakažených na sto tisíc obyvatel. Podobně na tom jsou ale i na Berounsku, Českolipsku, Mostecku a Děčínsku.

Z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v Praze je situace lepší. Tam se podle informací potvrdilo 231 případů souvisejících s koronavirem, což je nejmenší denní nárůst od 6. prosince. Podle informací úřadů tak je zřejmé, že epidemie v Praze pomalu klesá.

1000 mrtvých za týden

„Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno téměř 1,517 milionu případů COVID-19, zhruba 90 procent z nich se z nemoci vyléčilo. První úmrtí s covidem zaznamenaly statistiky 22. března,“ informuje o aktuální situaci CNN Prima NEWS.

Česká republika během podzimní vlny epidemie patřila v mezisvětovém srovnání mezi nejméně zasažené, a to i přesto, že počet mrtvých narůstal. Za současné situace je vše jinak a od začátku roku s virem bojujeme.

„V současnosti roste počet obětí o tisícovku za necelý týden. Při porovnání měsíců je zatím nejhorší březen, druhý listopad má 4 974 obětí. Na letošní rok připadá více než 14 tisíc úmrtí,“ informuje CNN Prima NEWS.

Už čtvrt roku se očkuje. Za tu dobu dostalo alespoň první dávku 1,1 milionů obyvatel. Za neděli se stihlo naočkovat dalších 445 tisíc občanů. Do konce dubna by dávku měly dostat minimálně dva miliony lidí, míní ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zároveň se domnívá, že koncem června bude očkováno alespoň jednou dávkou vakcíny více jak 60 procent obyvatel.

Velikonoce pod rouškou lockdownu

Index PES je za současné situace na hodnotě 59 bodů. Aktuálně se tedy jedná o třetí pohotovostní stupeň PSA z celkových pěti. V neděli se situace s nákazou koronavirem lehce zlepšila, index čísla se drží aktuálně na 0,83. Jakmile je toto číslo pod 1, znamená to, že epidemie zpomaluje.

Momentální vládní nařízení budou platit až do konce nouzového stavu, Velikonoce tak budou značně omezené a rozvolňování se neočekává.

„Na Velikonoce se žádné rozvolňování nechystá, současná protipandemická opatření by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měla platit až do konce nouzového stavu. Ten je vyhlášen do neděle 11. dubna,“ informuje CNN Prima NEWS.

I nadále ale Blatný upozorňuje, že bychom měli být opatrní a situaci nepodcenit a snažit se dělat maximum. „Pokud na to přestaneme dbát, může dojít k razantním změnám, které si nikdo nepřeje,“ uvedl.

„Chtěl bych zdůraznit, že nouzový stav musí až do konce fungovat se všemi opatřeními. Hodně stojím o to, aby byla i kontrolována. Ne proto, že bych chtěl lidem znepříjemňovat život, ale aby se režim mohl od dvanáctého změnit,“ dodal Blatný.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články