Studenti umí zfalšovat pozitivní výsledek testu na covid. Díky věci, kterou má každý doma

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
covid test
Zdroj: Cryptographer/Shutterstock.com

V zahraničí se studenti naučili způsob, jakým se vyhnout školní docházce. Podle zahraniční BBC dokáží pomocí oblíbeného nealkoholického nápoje udělat test na koronavirus tak, aby byl pozitivní, a oni tak nikam nemuseli.

Aby se váš samotest ukázal na onemocnění covid-19 pozitivní, stačí skutečně jen jedna věc. Na TikToku existují videa s přesným návodem, jak to udělat. Nutno podotknout, že mají milionové počty zhlédnutí. Zda to opravdu funguje, nebo ne, se redakce BBC rozhodla sama vyzkoušet.

Ta podle svého vyjádření opravdu dokázala udělat pozitivní test na koronavirus. S největší pravděpodobností za to může kyselina citronová v pomerančovém džusu nebo kyselina fosforečná v cole.

Firmy a distributoři testovacích sad před těmito praktikami varují všechny. Podle nich je důležité dodržet přesný postup, který je napsán na příbalovém letáčku. Pokud si ovšem chtějí být lidé skutečně jisti, je nejlepší podstoupit PCR testy.

Použijte i jiné věci z kuchyně k falešnému testu, nabádají na sociálních sítích

Na oblíbené sociální síti TikTok se ale objevuje čím dál více nových videí, která se snaží ukázat, čím vším test ještě skutečně ošálit tak, aby výsledek byl pozitivní. Toto chování je ale nebezpečné a následky si můžeme jen domýšlet.

K udělání falešného pozitivního testu vám například stačí i pouhá jablečná šťáva, kiwi, ocet nebo dezinfekční prostředek na ruce. Na základě vyjádření organizace Full Fact takto ale fungují všechny citrusové plody nebo šumivé nápoje.

Podobné rady a videa zaplavují nejen TikTok, ale i jiné sociální sítě. Příspěvky mají označení #fakecovidtest. Na internetu se dokonce objevilo i video s jasným titulkem: „Kdo věděl, že použití černého rybízu v testu bude mít pozitivní výsledek? Poděkuj mi později,“ informuje BBC.

Školy se k tomu postavily čelem

Mnoho britských škol se k tomu ale staví jednoznačně a před tímto trendem se snaží varovat co nejvíce lidí. Mezi takové patří například i Geoff Barton, šéf britské Asociace škol a vedoucích vysokých škol. Ten se svěřil webu The Daily Beast, ve kterém řekl, že studentů falšujících testy je málo.

Přesto všechno apeluje na rodiče žáků a studentů. „Žádáme však rodiče, aby zajistili, že testy nebudou zneužívány, a navrhujeme žákům, kteří se zajímají o chemické reakce, že nejlepší místo, kde se o nich dozvědět, je lekce chemie ve škole,“ dodal.

Autor: Ivan Glaser



Související články