Trpíte postcovidovým syndromem? Na hrazené lázně možná ani vy nedosáhnete

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lazne
Zdroj: Shutterstock

Komplikace po prodělání onemocnění covid-19 mohou lidé léčit v lázních, a to takzvaně „na pojišťovnu.“ Takto hrazená léčba má však řadu podmínek, kvůli které na ní většina lidí nedosáhne. Například se jedná pouze o pacienty, kteří se s koronavirem léčili v nemocnici a od té doby neuplynulo více než čtyři měsíce. Eduard Bláha ze Svazu léčebných lázní pro CNN Prima NEWS vysvětlil, co je na tom podle něj špatně.

Podle daných kritérii může čerpat dotovaný pobyt na lázně pouze člověk, který následkem nákazy koronavirem prodělal těžký zánět plic a léčil se s ním v nemocnici. Další podmínkou je, že od té hospitalizace nesměly uběhnout více než čtyři měsíce.

Na zažádání o lázně pouhé čtyři měsíce

Podle Bláhy to ale není správné. Mnoho pacientů zůstalo se zánětem plic doma, tedy nebyli vůbec hospitalizováni. Nelíbí se mu ani pouhá čtyřměsíční lhůta na zaslání žádosti o lázně. Lidé mohou trpět covidovým syndromem i déle než rok. Proto by podle něj bylo vhodné nabídnout i takto postiženým lidem lázeňskou péči.

„Snažíme se, aby se čtyřměsíční lhůta prodloužila na rok, protože se ukazuje, že obtíže u mnoha lidí přetrvávají déle. Jde nám především o to, aby se do lázní dostali všichni, kteří prodělali covid a mají následky,“ řekl člen Svazu léčebných lázní pro CNN Prima NEWS.

Covidový syndrom už nejsou pouze plíce

Nyní se také ukazuje, že obtíže po prodělání onemocnění covid-19 mohou být různé. Za začátku pandemie se lékaři setkávali především s obtížemi spojenými s dýcháním a plícemi. Dnes už ale víme, že postcovidový syndrom může mít symptomů mnohem více, a že všechny mohou být stejně závažné. Většinou se jedná o dýchací potíže, únavu, psychické problémy, pohybové a kardiologické obtíže.

„Jde nám především o to, aby se do lázní dostali všichni, kteří prodělali covid a mají následky. Ty ale nemusí spočívat pouze v postižení dýchacího systému, což je v současné době podmínkou. Proto je potřeba umožnit lidem také léčbu v jiných lázních než těch, které se zaměřují pouze na léčení dýchacích cest,“ řekl pro zpravodajský web Bláha.

To by také vyřešilo obavu některých odborníků z přílišného zahlcení lázní covidovými pacienty. Tím, že by se ale rozšířil seznam obtíží, se kterými mohou pacienti zdarma do lázní, rozšířil by se i počet lázeňských zařízení, které by tyto lidi mohlo přijímat.

Navíc podle Bláhy můžeme spíš očekávat pozvolné klesání počtu lidí s tímto syndromem. A to úměrně tomu, jak se bude společnost proočkovávat. Navíc momentální lázenští covid hosté do jisté míry vyplňují výpadek hostů, ke kterému došlo během pandemie. „Zastavení operací způsobilo výpadek následné rehabilitace a než se tito pacienti a také cizinci do lázní vrátí, zájem o postcovidovou léčbu opadne,“ vysvětlil.

Podle něj by tedy bylo vhodné, aby jedinou podmínkou k využití lázeňského pobytu hrazeného pojišťovnou byla prokázaná souvislost mezi obtížemi pacienta a tím, že prodělal onemocnění covid-19. Zbytek by již nechal na praktických a odborných lékařích, zda oni vyhodnotí, jestli bude pro pacienta pobyt v lázních přínosný.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články