Ustrašený Vojtěch řekl, čeho se v současné době nejvíc bojí. Důsledky se vám líbit nebudou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vojtech Adam
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia.cz

Nastal pravý čas ke zrušení pandemické pohotovosti. To si alespoň myslí politici opoziční koalice Spolu. Tvrdí, že současná situace a aktuální čísla jsou natolik pozitivní, že by mělo dojít k okamžitému zrušení pandemické pohotovosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale nechce dělat stejné chyby a obává se mutace delta. Píše o tom iDnes.cz.

„Počet epidemiologicky závažných pozitivních testů klesá dramaticky. Situace se tedy nejenom vrací, ale vrátila téměř k normálu. Proto je legitimní začít debatovat o tom, zda je nutné prodlužovat platnost takzvaného pandemického zákona,“ říká místopředseda TOP 09 a šéf poslaneckého klubu strany Vlastimil Válek.

Všichni nejsou za jedno

S návrhem na zrušení pandemické pohotovosti a uvedení věcí do normálu přišly opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Proti se staví jak ANO a ČSSD, tak i KSČM.

Válek však tvrdí, že čísla k takovému kroku navádějí a že by to bylo dobré i pro občany České republiky.

Vojtěch je proti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je zásadně proti úplnému zrušení pandemické pohotovosti. Poukazuje na Velkou Británii, kde rostou čísla kvůli mutaci delta šířené z Indie.

„Já ve svém druhém působení na postu ministra zdravotnictví mám celou řadu déjà vu. A toto je jedno z opravdu velkých déjà vu. Myslím, že už zbývá jen oslava na Karlově mostě, abychom si řekli, že vše je za námi a teď už budou jenom světlé zítřky,“ říká Vojtěch v poslanecké sněmovně. Poukazuje tak na situaci přesně před rokem, kdy byla čísla skutečně nízká.

Stejná situace jako vloni

Vojtěch tvrdí, že byl v té době na vládu vytvářen naprosto stejný tlak a panovala naprosto stejná atmosféra.

„A všichni víme, co se stalo v září, co se stalo v říjnu. Víme, jak kolegové v opozici tvrdě kritizovali vládu, jak situaci podcenila a rozvolnila příliš brzy,“ připomíná Vojtěch loňskou situaci.

Adam Vojtěch vidí budoucnost covidu jasně. „Prosím neopakujme stejné chyby. Podívejme se, co se děje ve Velké Británii. Jakým způsobem narůstá počet případů delta mutace. A to nás čeká, ať chceme, nebo ne, taktéž. Je to pouze otázka času.“

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Julie BordášováSouvisející články