V brazilském městě provedli nezvyklý experiment proti šíření koronaviru. Obyvatelé jsou překvapeni výsledkem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani
Zdroj: Shutterstock

Naděje se vrátila do malého města Serrana v Brazílii poté, co tam vědci provedli celoměstský lékařský experiment. Místním obyvatelům totiž značně změnil život. O jeho povaze a výsledcích informovala televize CNN.

„Všechno je nyní prakticky otevřené a atmosféra je naprosto odlišná, všechno je mnohem radostnější. Cítíme se v bezpečí, zatímco ostatní města kolem nás jsou ve velmi obtížné situaci,“ říká Ricardo Luiz, majitel známé restaurace v Serraně.

Úspěšný experiment

Čtyři měsíce po zahájení experimentu známém jako Projekt S získalo toto klidné město obklopené cukrovými plantážemi atmosféru dnů před pandemií. Místní podnikatelé hlásí zvýšení tržeb o sedmdesát procent a radují se z návštěv místních zákazníků. Letos na jaře tma totiž naočkovali téměř celou dospělou populaci.

V celostátním měřítku má Brazílie po USA druhý nejvyšší počet úmrtí na covid-19 na světě a míří ke své třetí vlně s velkým množstvím nakažených denně. Pouze deset procent brazilské populace je plně naočkováno.

O projekt se postaralo biomedicínské centrum Butantan Institute ve spolupráci s lékařskou univerzitou v Sao Paulu. Letos na jaře vědci podali celé dvě dávky vakcíny Coronavac 27 160 dospělým, což odpovídá asi devadesáti pěti procentům dospělé populace města. Coronavac prokázal globální účinnost okolo padesáti jedna procent.

Snížení stavu pacientů v nemocničních zařízeních

Úplná zjištění výzkumných pracovníků z Projektu S dosud nebyla přezkoumána ani zveřejněna. Podle předběžných výsledků zveřejněných začátkem června však studie ukázala osmdesátiprocentní snížení počtu symptomatických případů. Počet hospitalizovaných s koronavirem klesl o osmdesát šest procent a úmrtnost o devadesát pět procent.

„Nejdůležitějším výsledkem bylo pochopit, že pandemii dokážeme zvládnout i bez očkování celé populace. Jakmile bylo naočkováno sedmdesát procent populace Serrany, pokles nakažených byl zaznamenán i ve skupině lidí, kteří ještě nedostali obě dvě dávky,“ řekl ředitel klinického výzkumu Ricardo Palacios.

Dokud se nezveřejní kompletní výsledky celého výzkumu, veškerá opatření budou v brazilském městě i nadále platná.

„Před čtyřiceti, padesáti dny jsme měli každý den v našich nemocnicích přibližně sto osmdesát lidí, kteří vykazovali příznaky respiračních problémů a přibližně sedmdesát z nich bylo pozitivních na koronavirus. Nyní se návštěvnost snížila na třicet pět lidí denně a pouze dvacet procent má pozitivní výsledky testů,“ uvedl starosta města.

Očekává se, že úplné výsledky studie budou zveřejněny začátkem července. Samotný projekt však bude pokračovat až do února příštího roku, přičemž vědci budou obyvatele města neustále sledovat. Vědci také doufají, že si vakcína udrží svou účinnost a obyvatele ochrání i před mutacemi, které se stále objevují.

Zdroj: CNN.com

Autor: František OlšaSouvisející články