V některých zemích motivují k očkování kuriózními způsoby. Zjistěte, co dostávají občané Ruska nebo USA

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
motivace k ockovani
Zdroj: Shutterstock

Bizarní způsob, jak přesvědčit svoje občany k očkování proti koronaviru, volí představitelé některých zemí a regionů. Tam, kde selhává očkovací kampaň, působí motivace odměnou. Čerstvě očkovaný člověk pak může získat zajímavé věci, jak uvádí deník The Gaurdian.

S odměnou pro očkované přišlo například ruské město Ufa. Všichni jeho občané, kteří absolvovali očkování, získali kupony s QR kódem do následného slosování. Mezi hlavní výhry patří městské byty nebo luxusní mobilní telefony.

Tamní ministr zahraničí Maxim Zabelin potvrdil, že zájem o očkování vlivem motivační odměny opravdu vzrostl. Rusové obecně však očkování většinou odmítají: první dávku jich dostalo zatím jen 14 milionů, vakcínu Sputnik V odmítají téměř dvě třetiny obyvatel.

Motivace jídlem i alkoholem

Na některých místech v Rusku zase nabízejí za očkování zmrzlinu, v Izraeli se rozdává Coca-Cola i alkohol, ale také chleba, pizza a další pečivo. V čínských městech dostávají lidé poukázky na nákup potravin, na vesnicích se rozdávají kuřecí křídla, kapesníky, mouka nebo drobné finanční odměny a vejce.

V Indii se výměnou za očkování rozdává občerstvení, slevy na opravy aut, papírenské zboží, sladkosti a jídlo z kuřecího masa. Na jednom místě zlatníci obdarovávají očkované ženy zlatou ozdobou do nosu, muži dostávají tyčové mixéry. Městský úřad v severním Dillí svým očkovaným občanům nabídl dodatečnou pětiprocentní slevu na dani.

Bonusem motivují i zaměstnavatelé

Tři dubajské restaurace podporují vakcinaci nabídkou desetiprocentní slevy na prvního panáka alkoholu, při koupi dvou se sleva zdvojnásobí. V USA se lidem nabízely koblihy, marihuana, pivo, žetony do heren a kasin, ale také bezplatné zapůjčení videoher, paddleboardů, surfů a šnorchlů.

Potravinový řetězec Red Rooster nabídl svým zaměstnancům za podstoupení očkování bonus 250 dolarů (asi 5 000 korun) a dva dny placeného volna. Majitel jisté kalifornské společnosti svoje zaměstnance k očkování motivuje bonusem ve výši 500 dolarů, což je více než deset tisíc korun.

Japonský ministr Taro Kono uvedl, že by chtěl lidem, kteří očkování podstoupili, zdarma rozdávat tradiční pokrm gjóza. V dalších zemích se z očkování snaží udělat zábavu. Například v Mexico City zájemcům o vakcínu při čekání hrála zdarma kapela.

Česká vláda zatím žádné benefity nenabízí, důvodem může být i nedostatek vakcín a velký zájem obyvatel. Do úterního večera zdravotníci podali téměř 4,3 milionu dávek, plně očkováno je zhruba 1,125 milionu obyvatel Česka.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články