V pražském O₂ Universu se očkuje za miliony. Babiš prozradil detaily

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani
Zdroj: Shutterstock.com

Největší velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O₂ Universum spouští provoz. První den se zde naočkuje asi tisícovka lidí, postupně by se však měla kapacita navyšovat až na sedm tisíc. K registraci v hale vyzval i premiér Andrej Babiš.

V pražské hale O2 Universum se v pondělí začalo očkovat. Na první den bylo  přihlášeno okolo tisícovky osob, na úterý pak zhruba dva tisíce.

V hale jsou připraveny čtyři očkovací týmy složené z lékaře, zdravotní sestry, administrativního pracovníka a asistentky, který je schopný naočkovat 40 až 50 lidí za hodinu.

Sedm tisíc denně

Centrum je však schopné při dostatku vakcín naočkovat až sedm tisíc dávek denně. Podobná velkokapacitní centra už existují i v jiných krajích, ale ve většině nefungují na sto procent svých kapacit právě kvůli nedostatku očkovacích látek.

K registraci do O₂ Universum minulý týden vyzval na twitteru i premiér Andrej Babiš (ANO). „Příští týden mají denní kapacitu 2343, o týden později bude už 3500,“ napsal v pátek. Zdravotníci zde očkují vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech.

Náklady na vybudování centra jsou dle lednového odhadu zhruba 11,8 milionu korun. Za pronájem haly, která patří společnosti Bestsport ze skupiny PPF, stát nic neplatí. O provoz centra se stará Ústřední vojenská nemocnice.

V současnosti se na očkování do O₂ Universum může na webových stránkách ministerstva zdravotnictví registrovat kdokoliv, kdo splňuje aktuální kritéria pro získání vakcíny. Nyní to jsou osoby starší 54 let a některé další rizikové skupiny nebo profese.

Od středy 50 +, od června 16 +

Premiér Andrej Babiš včera ve svém pravidelném videu na YouTube uvedl, že se ve středu nově otevře očkování i pro osoby starší 50 let. Od 1. června by pak chtěl umožnit se očkovat všem občanům starším 16 let. „Doufám, že nejpozději 1. června otevřeme věkovou kategorii pro všechny,“ řekl v proslovu.

V Česku bylo k 2. květnu podáno 3 201 704 dávek vakcíny. Jenom během neděle jich bylo 19 796. Přes 2,1 milionu osob dostalo teprve první ze dvou potřebných dávek a více jak milion lidí má již očkování ukončené.

Stále se u nás očkuje nejvíce vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech. Nejvíce naočkovaných obyvatel ze všech krajů je v současnosti v Praze, kde alespoň jednu dávku vakcíny dostalo přes půl milionu osob.

Autor: Petr HejčlSouvisející články