V zahraničí už se pořádají velké festivaly. Ministerstvo zdravotnictví predikuje, kdy to bude možné u nás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
festival akce
Zdroj: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Nejen u nás, ale i v zahraničí čím dál více lidí přemýšlí nad tím, jak uspořádat větší akci s ohledem na koronavirová opatření. Lidé po sportu a zábavě touží i přes aktuální situaci. Od začátku dubna se velké akce uskutečnily například ve Velké Británii, Španělsku nebo v Číně.

Během neděle se uskutečnil v anglickém Liverpoolu festival, na kterém podle informací teklo pivo proudem. Organizátoři ale celou situaci nepodcenili. Kdo se chtěl zúčastnit, musel se prokázat na místě negativním testem proti koronaviru. Na akci mohlo být maximálně 5 tisíc lidí.

Na akci bez roušek a odstupů

V Liverpoolu se za aktuální situace může na ulici sejít najednou maximálně šest lidí s rouškou. V areálu během akce ale podle informací CNN Prima NEWS lidé nemuseli dodržovat nejen dvoumetrové rozestupy, ale nemuseli nosit ani roušky či respirátory.

Někteří britští odborníci tvrdí, že takovéto jednání je velmi unáhlené. „Měli bychom mít na paměti, že ve Velké Británii stále máme denně dva a půl tisíce dalších nakažených. Kdokoliv z nich by mohl vytvořit nové ohnisko,“ řekl univerzitní profesor a imunolog Peter Openshaw.

Podobná akce, která byla v Liverpoolu, se konala například i v hlavním městě Španělska, v Barceloně. Na tamní akci bylo více jak čtyři a půl tisíce lidí, z toho podle informací zahraničních médií bylo u šesti z nich po inkubační době zjištěno, že jsou nakažení koronavirem.

Podobně se k tomu postavili i v jiných zemích. Například v Madridu si nenechali zkazit býčí festival. „Čtyři se nakazili prokazatelně jinde, u dvou dalších se zdroj nepodařilo dohledat. V Madridu zase povolili první býčí zápasy od začátku pandemie, ale jen s polovinou diváků,“ píše CNN Prima NEWS.

Zábavu a hudbu v plném proudu si užívají už i ve Wu-chanu, tedy v čínském městě, kde celá koronavirová pandemie vypukla. „Akce se zde pořádá každý rok, jen loni to bylo výjimečně on-line,“ řekla Shen Wuwu, mluvčí festivalu Strawberry Music.

Čína už eviduje jednotky nakažených

Všechny akce se tam ale konají v poslední době zcela běžně. Tamní úřady totiž Wu-chan a jeho okolí prohlásili jako oblast bez výskytu koronaviru. V celé Číně podle informací zahraničních médií totiž evidují počet nakažených virem jen v jednotkách případů.

„Vláda v České republice chce rozvolňovat postupně, aby nic neuspěchala. Podle predikcí ministerstva zdravotnictví by tak Češi mohli strávit volné léto bez přísných protiepidemických nařízení,“ píše se na CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články