Jsme odhodláni bránit mír, uvedl americký ministr zahraničí v reakci na Čínu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
antony binken
Zdroj: Profimedia

Nedělní rozhovor televize CBS s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem se dotkl křehkých vztahů mezi USA a Čínou. Ministr zahraničí USA uvedl, že vojenská konfrontace není v zájmu ani jedné ze zemí, chování Číny k ostatním státům světa má podle něj nepříznivý vývoj.

Čína v březnu vzkázala nové vládě, že doufá ve vzájemnou respektující spolupráci, zároveň ale americkou vládu varovala, aby podporou Tchaj-wanu „nepřekračovala červenou linii“ a „nezahrávala si s ohněm“.

Čína je agresivnější a represivnější, říká ministr zahraničí USA

Blinken si nemyslí, že hrozí vojenská konfrontace mezi USA a Čínou. V rozhovoru uvedl, že: „Dostat se do tohoto bodu, nebo jen k němu směřovat, je proti zájmu Číny i Spojených států.“ Vývoj situace ale není ideální. „V posledních letech jsme svědkem toho, že se Čína chová doma čím dál represivněji a v cizině čím dál agresivněji,“ dodal v pořadu 60 Minutes.

„Čína je jedinou zemí světa, jež má vojenské, ekonomické a diplomatické kapacity poškodit světový řád, kterého si tak vážíme a který jsme odhodláni bránit,“ uvedl americký ministr zahraničí. „Naším cílem není Čínu zkrotit či omezit, ale zachovat tento řád,“ zdůraznil.

Ke kauze týkající se údajných krádeží amerických obchodních tajemství a duševního vlastnictví v řádech miliard dolarů, za které měla být Čína odpovědná, Blinken uvedl, že tyto události administrativu amerického prezidenta Bidena velmi zneklidňují.

„Působí to jako akce někoho, kdo se snaží soutěžit nečestně a čím dál víc nepřátelsky,“ uvedl během rozhovoru ministr zahraničí. Podle jeho slov jsou však USA ve spojení s dalšími zeměmi, na které Čína útočí podobným způsobem, a společně proti těmto krokům bojují.

Na setkání zástupců G7 projednají společný postup proti Číně i Rusku

USA kritizují také přístup Pekingu k tamní muslimské komunitě Ujgurů, chování Číny označily za genocidu. Otevřeně kritizují i represivní postup vůči demokratickým aktivistům v Hongkongu, postoj země k epidemii koronaviru a čínskou špionáž.

Blinken v neděli přiletěl do Londýna na schůzku ministrů zahraničí skupiny G7, na které se mimo jiné řeší i otázka Číny. Prezident Joe Biden označil právě vztahy s Čínou za největší americkou zahraničněpolitickou výzvu.

Dalšími tématy k diskuzi bude pandemie covidu-19, klimatická krize, potravinová bezpečnost, lidská práva nebo rovnost pohlaví. The New York Times uvádí, že setkání G7 v Londýně si klade za cíl větší spolupráci západních zemí proti autoritativním praktikám Číny a Ruska.

Autor: Aneta Střechová



Související články