Vakcína AstraZeneca na Slovensku končí. Má na svědomí nejen lidský život

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina lahvicka
Zdroj: Numstocker/Shutterstock.com

Občané Slovenska, kteří ještě nedostali první dávku vakcíny, nebudou nově moci být očkování vakcínou AstraZeneca. ČTK o tom informovala ministerstvo zdravotnictví. K odstavení vakcíny vedlo prokázané úmrtí po jejím podání.

Lidé, kteří už touto látkou jednou očkováni byli, však druhou dávku AstraZeneky dostanou. Rozhodnutí bylo přijato na základě informace slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že nedávné úmrtí sedmačtyřicetileté ženy pravděpodobně souviselo s očkováním touto vakcínou.

Jde o velmi vzácný vedlejší účinek, shodují se odborníci

„Ministerstvo zdravotnictví zvažuje několik alternativ, jak budeme na Slovensku v této záležitosti postupovat. Kompletujeme všechna odborná stanoviska a v návaznosti na to budeme informovat v průběhu tohoto týdne,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová.

Pitva zemřelé ukázala, že příčina úmrtí souvisela s krevní sraženinou v mozku, což je jeden z možných, ale velmi vzácných nežádoucích účinků vakcíny AstraZeneca. U ženy byla později zjištěna porucha srážlivosti krve. SÚKL tedy označil souvislost mezi očkováním ženy vakcínou AstraZeneca a následnou krevní sraženinou za pravděpodobnou.

Vakcínou firmy AstraZeneca byli v poslední době na Slovensku očkováni zájemci ve věku 18 až 44 let, před tím byla aplikována lidem od 59 let. Posunutí věkové hranice souvisí s tím, že na Slovensko mají v příštích týdnech dorazit výrazně vyšší dodávky vakcíny od firem Pfizer/BioNTech.

Podle únorového průzkumu veřejného mínění nejvíce Slováků důvěřuje právě vakcíně od Pfizer/BioNTech, kterou by se nechalo očkovat 55 % dotazovaných, na druhé příčce je ruská vakcína Sputnik V, kterou by se nechalo naočkovat 53 % dotazovaných. Až poté následuje Moderna (47 %) a AstraZeneca (43 %).

Evropští lídři se vakcínou očkují, aby pomohli její reputaci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nasazení vakcíny AstraZeneca schválila koncem ledna. Některé evropské státy v březnu vakcínu začaly bojkotovat, většina z nich ho ale s očkováním AstrouZenecou znovu začala poté, co je EMA ujistila, že je vakcína bezpečná a její aplikace nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Později EMA oznámila, že krevní sraženiny mohou být velmi vzácným vedlejším účinkem vakcíny AstraZeneca, ale zdůraznila, že pozitiva očkování touto látkou dál výrazně převyšují možná rizika. Některé země začaly poté používat vakcínu k očkování mladších lidí.

Některé severské země se k očkování oxfordskou vakcínou nevrátily, v Evropě se politici snaží o napravení její reputace. Touto vakcínou byl naočkován britský premiér Boris Johnson, německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský a italský premiér, aby demonstrovali její bezpečnost.

Autor: Aneta Střechová



Související články