Vakcíny Johnson & Johnson míří do Česka. Praktici by je měli dostat ve čtvrtek

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
vakcina johnson
Zdroj: Shutterstock

Vakcíny firmy Johnson & Johnson dorazí do ordinací praktických lékařů ve čtvrtek. Martin Nesrsta, mediální zástupce firmy Avenier, která vakcíny distribuuje, uvedl, že se dnes ověřuje pravost jednotlivých balení a vyskladňuje se zboží.

První zásilka asi 14 tisíc dávek vakcíny dorazila do Česka v pátek. Praktičtí lékaři mohou americkou vakcínou začít očkovat už tento týden. Informovala o tom ČTK.

Dodávku zpozdilo prověřování nežádoucích účinků

Vakcínu si 288 lékařských ordinací předobjednalo už minulé pondělí. Každý si mohl zarezervovat pouze 50 dávek a původně měly být dodány toto pondělí. Čekalo se však na stanovisko Evropské lékové agentury (EMA) k případům vzácných krevních sraženin u osmi lidí z celkového počtu více než sedmi milionů naočkovaných v USA, jak uvádí server iRozhlas.

Ojedinělé případy krevních sraženin se týkaly výhradně lidí pod 60 let, pro stanovení konkrétní rizikové skupiny však podle EMA není dostatek údajů.

Spojitost s krevními sraženinami byla prokázána a označena za vedlejší účinek. Přesto však dle stanoviska EMA přínos vakcíny převažuje nad riziky. „Když je vakcínami očkováno tak velké množství lidí, mohou nastat velmi vzácné události, které nebyly identifikovány během klinických testů,“ vysvětlila šéfka EMA Emer Cookeová.

České ministerstvo zdravotnictví následně použití vakcín v ČR schválilo.

Do konce roku má dorazit 2,2 milionu dávek vakcíny

Česká republika získá během dubna celkem přes 38 tisíc dávek vakcíny od firmy Johnson & Johnson, které obdrží více než osm set ordinací. Na vakcíny je vytvořen pořadník: hned první den po spuštění o očkovací látku zažádalo přes 2 800 praktických lékařů.

Vakcína Johnson & Johnson je čtvrtou schválenou očkovací látkou proti koronaviru na území EU. Na rozdíl od ostatních vakcín je jednodávková.

Česká republika má podle vládní očkovací strategie do konce roku 2021 objednáno 2,2 milionu dávek této vakcíny.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články