Česká vakcinologická společnost řeší závažný problém. Někteří její členové chtějí omezit věk příjemců vakcín od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson, a to z důvodu velmi vzácného výskytu krevních sraženin. Momentálně se hovoří o věkovém limitu 50 let. Pokud vakcinologická společnost vydá doporučení, bude pak na ministerstvu zdravotnictví, zda se jím bude řídit. Informaci přinesl iRozhlas.cz
V České republice se v současné době očkuje dvěma druhy vakcín, a to RNA vakcínami, kam patří látky vyvinuty firmami Pfizer/BioNTech a Moderna, a takzvanými vektorovými vakcínami, do této kategorie patří právě AstraZeneca a Johnson & Johnson.
RNA vakcíny obsahují molekulu RNA. Tato molekula začne v lidských buňkách vytvářet protein daného viru, v tomto případě koronaviru. Když se tento protein dostane na povrch lidské buňky, automaticky se aktivuje imunitní systém, který začne okamžitě vytvářet protilátky.
Vektorové vakcíny používají jiný virus než nosič. Ten se nejprve geneticky upraví na koronavirus a poté je vpraven do těla. Tam se dostane do buněk, které začnou vytvářet protein koronaviru. Na ty opět zareaguje imunitní systém. Člověk tedy není nakažen skutečným virem, ale pouze je stimulován jeho imunitní systém.
Vakcíny pouze pro starší 50 let
A právě u vektorových vakcín se vzácně objevují krevní sraženiny, nejčastěji u žen mladších 60 let. Česká vakcinologická společnost tedy uvažuje, zda tyto vakcíny neuvolnit pouze pro starší lidi, jak serveru iRozhlas.cz potvrdil i Daniel Dražan, člen výboru této společnosti. „Panuje shoda, že by se to věkově mělo omezit. Ale přesný věk se zatím hodně diskutuje. Můj osobní názor je 50 let. Nechci ho nijak tlačit. Ale pravděpodobně ke shodě dojde,“ řekl.
Podle předsedy společnosti Romana Chlíbka je možné využít dobré epidemiologické situace. To znamená, že se očkování trochu zpomalí, ale zároveň se tím úplně eliminují rizika, která by mohla potenciálně ohrožovat mladší ročníky. Odmítl ale, že by měly být tyto vakcíny vyřazeny z očkování úplně.
„Nechceme nějakým nerozvážným a urychleným názorem zpomalit očkování, protože ty vakcíny mají své místo, jsou bezpečné a byla by chyba je úplně zavrhnout,“ vysvětlil. Shoda ale zřejmě v České vakcinologické společnosti ohledně věkové hranice nepanuje. Svědčí o tom vyjádření dalších členů výboru, kteří rozhodování nechtěli komentovat, popřípadě uvedli, že se přikloní k případné většině.
Věk omezují i jinde v Evropě
Na úrovni Evropské unie k žádné změně týkajících se vektorových vakcín nedošlo. Evropská léková agentura (EMA) i nadále uvádí, že benefity vakcíny jasně převažují před riziky. Nestanovila ani žádné věkové omezení. V minulých týdnech pouze doporučila, aby se krevní sraženiny uváděly v příbalovém letáku jako možný nežádoucí účinek.
I přes toto stanovisko si několik států Evropské unie stanovilo hranici samo. Jedná se například o Německo, kde jsou obě látky určeny pro obyvatele starší 60 let, dále také Francii, Itálii, Španělsko, či Nizozemsko. Extrémními případy jsou Dánsko a Norsko, které daly vakcíně od firmy AstraZeneca stopku úplně.
Autor: Markéta Krejčí