Vojtěch se rozhodl přitvrdit. Kvůli jedné věci si na nás počíhá

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
adam vojtech
Zdroj: Profimedia

Čas dovolených pořádně ani nezačal, ale jistě už spousta z nás má nějakou vybranou. Ve světě se ale šíří nebezpečná mutace koronaviru označovaná jako delta. Proto přichází ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s dalším návrhem, který by měl ochránit zdraví občanů.

Vojtěch chce navrhnout, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou vakcíny proti koronaviru ještě předkládali negativní test. Tím by měli prokázat svou bezinfekčnost.

V práci by ho pak měli ukázat i lidé, kteří se vracejí z dovolené. Nemělo by přitom záležet, odkud jste zrovna přijeli či přiletěli. Momentálně se to totiž týká jen zemí, které jsou označeny jako rizikové. V tom se ministr rozhodl přitvrdit.

Jasno bude ve čtvrtek

Tyto změny by mohly platit už příští týden, nicméně se ještě k jejich projednání musí sejít vláda. Stane se tak ve čtvrtek navečer.

„Všichni upozorňují, že existuje reálné riziko vzedmutí pandemie, zejména kvůli delta mutaci, jejíž reprodukční číslo je osm,“ řekl Vojtěch.

Velmi diskutovaná mutace delta je důvodem, proč toto Vojtěch navrhuje. Teď sice lidem očkovaným jednou dávkou stačí k prokázání bezinfekčnosti to, že od očkování uplynulo 21 dní, od příštího týdne už to tak nejspíš nebude.

Postrach jménem delta mutace

Proti delta mutaci mají vakcíny asi 33% úspěšnost. Plná ochrana podle expertů nastupuje až čtrnáct dní po ukončení očkování, což vyplývá i z dat nákaz lidí po očkování.

Delta mutace se dřív nazývala indická podle místa původu. Byla známá už v průběhu března a dubna tohoto roku, ale nebylo o ní příliš informací.

Dle expertů vznikla už o pár měsíců dříve. Je však otázkou, proč se nezačala hned šířit.

Zdroj: ČTK

Autor: Marek SlaninaSouvisející články