Za bizarní krádež vibrátoru měl jít do vězení na 2 roky, soud ho osvobodil. Co na to říkáte?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vibrator
Zdroj: Shutterstock

Kvůli koronavirové situaci byl na našem území v minulém roce vyhlášen takzvaný nouzový stav, který mimo jiné ovlivňoval i způsob trestání za provinění se proti zákonům. Muž, který ukradl loni v dubnu vibrátor, měl být poslán na dva roky do vězení. Informuje o tom ČTK.

Tak původně rozhodl soud, který s ohledem na nouzovou situaci musel posoudit i tuto drobnou krádež jako složitější případ. Nejvyšší soud ale tento rozsudek zrušil.

Podle Ekonomického deníku nakonec nemusel Lubomír Sogel ani do vazby. Podle všeho se totiž v tomto a v několika dalších případech skutečně nejednalo o něco, co by mohlo jakkoli ovlivnit situaci spojenou s nouzovým stavem.

Několikrát trestaný

Lubomír Sogel podle všeho ukradl vibrátor v ceně 499 korun loni v dubnu v drogerii ve Frenštátě. Ačkoli se jednalo o drobnou krádež, vzhledem k nouzovému stavu byla posouzena jako závažná.

Navíc se ukázalo, že muž nemá nahlášené trvalé bydliště a v rejstříku má 23 záznamů. V době nouzového stavu souvisejícího s koronavirovou pandemií byla sazba za takovou krádež stanovena mezi dvěma až osmi lety.

Ačkoli dostal Sogel ten nejnižší možný trest, nakonec byl osvobozen i od něj. Vrchní soud totiž uznal, že krádež zrovna tohoto zboží nijak situaci v zemi neovlivnila, a zloděj byl tak potrestán podle běžných zákonů.

Za pět housek do vězení

Ačkoli se tento případ může zdát jako nejbizarnější, Nejvyšší soud řešil podobných krádeží desítky a u mnoha z nich zprostil zloděje viny. Bylo totiž třeba rozpoznat, které krádeže skutečně mohou mít vliv na situaci v republice.

Do vězení na rok a půl měl jít například také muž, který v obchodě s potravinami ukradl pět housek. Soud už tehdy dospěl k závěru, že ne každá krádež v nouzovém stavu má být postihovaná přísněji.

Později pak bylo soudům zákony upřesněno, že pouze krádeže týkající se nějakým stylem ovlivnění koronavirové krize mohou být posuzovány přísněji, nicméně ne každý prohřešek by se měl trestat dle nových pravidel.

Zdroj: ČTK

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články