Za chyby vlády budeme pykat my, daňoví poplatníci. Právník Dostál řekl, proč státu nezákonná nařízení projdou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ondrej dostal
Zdroj: Profimedia

Za poslední rok se vydal nespočet protikoronavirových opatření. Ne všechna však byla v souladu se zákonem, a tak je Nejvyšší správní soud zrušil. Škody však ale do té doby už stihla vláda napáchat a živnostníci teď mají právo požadovat po státu náhradu škody. Tu nezaplatí nikdo jiný než běžní lidé. To tvrdil Ondřej Dostál v CNN Prima NEWS.

Řada lidí musela zavřít své podniky kvůli nezákonným opatřením. Lze předpokládat, že se se státem budou soudit o náhradu škody. Problém je v tom, že tyto náklady zaplatí daňoví poplatníci. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál.

Kdo náhrady nakonec zaplatí

Prý konečnými plátci budeme my, běžní lidé, kteří platí daně. Za nerozvážné chyby, které vláda udělala, když vydala opatření, jež byla v rozporu se zákonem, nezaplatí ti, co jej vydali, ale my, kteří jsme na ně dopláceli. A jak se zdá, docela tvrdě.

„Bohužel to pro daňové poplatníky znamená obrovské riziko s náhradou škod a s arbitráží, které budou po státu požadovány. Zaplatíme je my,“ říká Ondřej Dostál.

Ti, které tato opatření tvrdě finančně zasáhla, nyní mají právo požadovat po státu náhradu. „Je to jejich právní možnost, protože ta opatření, která je nepochybně zasáhla, byla Nejvyšším správním soudem označena za protizákonná,“ řekl odborník na zdravotnické právo.

Nezákonným opatřením nemusí být konec

Vzhledem k tomu, že vláda nebyla schopná v první řadě zjistit, jestli je opatření v souladu se zákonem, je možné, že se tak bude dít dál a dál budou taková protizákonná opatření vydávat. Soud je následně zruší až po nějaké době a za tento časový úsek mohou tato nařízení opět uškodit dalším živnostníkům, kteří budou mít právo na náhradu škody.

„Vláda se zprotivila soudní moci, ale ani soud nemá žádný nástroj na to, aby vládu donutil nevydávat opatření stále stejně špatně,“ řekl Ondřej Dostál ve vysílání.

O nezákonnosti opatření se vědělo

Údajně si úředníci několikrát byli vědomi toho, že opatření nejsou v souladu se zákonem a sami na to upozornili. Byli k tomu však přesto tlačeni z jiných stran.

Dostál dále ve vysílání kritizoval vládu, a to za to, že se na pandemii mohla lépe připravit. Poukazuje na české prvenství v nejdéle trvajícím uzavření škol nebo na jedno z největších úmrtností na onemocnění covid-19.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Julie BordášováSouvisející články