Zabraňte znečišťování planety rouškami, které použijete. Je to snadnější, než si myslíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Rousky
Zdroj: Shutterstock

Ochranné prostředky, které jsme se za poslední rok naučili používat, jsou vyrobeny z plastu a nejsou recyklovatelné. Nyní se vyskytují všude na Zemi včetně oceánů. Řešení však není vůbec složité, roušky a respirátory stačí vyhodit do koše. O problému informoval web National Geographic.

Jste venku na své každodenní procházce a na zemi vidíte roušku nebo respirátor. Málokdo se chce dotknout toho, do čeho někdo dýchal a byl potenciálně nakažený nebezpečnými viry. Ochranný prostředek  pak na zemi leží, dokud se o něj nepostará vítr.

Problém celé planety

Tento elementární problém rychle mění krajinu po celém světě, od parkovišť u obchodních center až po pláže na neobydlených ostrovech. Před rokem nikdo nečekal, jak dlouho budeme nosit ochranné prostředky dýchacích cest.

Od minulého roku provedli vědci více než čtyřicet studií, které dokumentují používání a likvidaci ochranných prostředků a modelují, jak to vypadá v globálním měřítku.

Celosvětově se každý měsíc použije šedesát pět miliard jednorázových rukavic. Počet roušek a respirátorů je téměř dvojnásobný, sto dvacet devět miliard měsíčně. To znamená tři miliony roušek použitých každou minutu.

Naučte se, jak roušky zlikvidovat

Všechny prostředky, které používáme, nazýváme jednorázové, protože jsou dostatečně levné, aby je bylo možné jednou použít a poté vyhodit. Velkým problémem je však to, že ve skutečnosti nezmizí.

Roušky, rukavice a dezinfekční ubrousky jsou vyrobeny z několika plastových vláken, zejména z polypropylenu, která zůstanou v prostředí po celá desetiletí, možná staletí a budou se fragmentovat na menší mikroplasty a nanoplasty. Jedna rouška tak může každý den do moře uvolnit až sto sedmdesát tři tisíc mikrovláken.

Vědci zaznamenali přítomnost ochranných prostředků na jihoamerických plážích, v Jakartském zálivu, v Bangladéši, na pobřeží Keni a na neobydlených ostrovech Soko v Hongkongu.

V minulosti bylo také spatřeno několik zvířat, jak si z vyhozených roušek staví hnízda pro svá mláďata. Párkrát se vyhozené roušky staly smrtelnými pro labutě, racky a zpěvné ptáky, kterým se do gumiček na rouškách zamotaly nohy.

Veškeré ochranné prostředky nejsou ve většině komunálních systémů recyklovatelné a neměly by být přidávány do žádné recyklační nádoby. Po použití roušku či respirátor zabalte do sáčku a vyhoďte do směsného odpadu. To je jediný způsob, jak zabránit znečištění planety.

Autor: František Olša



Související články