Zdravotní sestra místo vakcínou firmy BioNTech/Pfizer očkovala solným roztokem. Lahvičku s vakcínou rozbila

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina ampulka
Zdroj: Leigh Prather/Shutterstock.com

Od neděle je vyšetřována zdravotní sestřička v Německu, která potvrdila, že v šesti případech očkovala lidi namísto pravé vakcíny proti očkování od společnosti BioNTech/Pfizer pouhým solným roztokem. Píše o tom web Thelocal.de.

Úřady nyní naléhají na zhruba 200 lidí, kteří se minulou středu nechali naočkovat v očkovacím centru Červeného kříže ve Frieslandu. Mají se opět přihlásit a nechat si udělat vyšetření na zjištění protilátek v těle, šest z nich totiž nedostalo očkovací látku.

Ředění solným roztokem je běžná věc

„Policie ve Wilhelmshavenu / Frieslanu v severním Německu uvedla ve svém prohlášení, že obvinila zdravotní sestru z možného ‚ublížení na zdraví‘, přičemž zdůraznila, že solný roztok nepředstavuje pro postižené zdravotní riziko,“ píše Thelocal.de.

V praxi se nejedná o nic zvláštního. Normálně se lahvičky s očkovací látkou od společnosti BioNTech ředí částečně solným roztokem. Informaci potvrdilo hned několik zahraničních médií včetně agentury AFP.

Zdravotní sestra, která za vším stojí, podle zahraničních médií měla dohlédnout na to, aby se ampule zředily tak, jak mají. Jenže během manipulace s nimi se jí podařilo jednu z nich upustit a rozbít ji.

Žena se k činu přiznala dokonce sama. „Svůj čin přiznala kolegovi, který v sobotu spustil poplach,“ píše zahraniční deník. Podle informací tak žena jednala zkratovitě a pod vlivem časového tlaku.

„Zdravotní sestra uvedla, že důvodem jejího jednání bylo vyhnout se nutnosti informovat kohokoli o upuštěné lahvičce,“ uvádí se v prohlášení.

Nová přísnější opatření

Tamní okres ihned po zjištění této informace zařídil horkou linku, kam lidé mohou volat, aby se celý proces dohledávání a zjišťování, kdo je a kdo není skutečně naočkován, urychlil. Jaký trest nakonec žena dostane, se zatím neví, případ stále vyšetřuje policie.

„Jsem hluboce šokován tímto incidentem,“ uvedl správce okresu Friesland Sven Ambrosy a dodal, že úřady v očkovacích centrech zavedou postup „čtyř očí“, aby se tak do budoucna předcházelo tomu, že někdo bude s lahvičkami manipulovat bez přítomnosti minimálně jedné další osoby.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články