Země, které hrály prim, dohání pandemie až teď. Kde situaci podcenili a jak se to vymstilo?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Thajsko covid
Zdroj: Thavorn Rueang / Shutterstock.com

Většina států jižní a východní Asie zaznamenávala během současné pandemie velmi nízké denní přírůstky nakažených. Během posledních týdnů tu však začínají případy rapidně přibývat. O jaké státy jde a co za rostoucí čísla může, informovala agentura Reuters.

Thajsko nebo Tchaj-wan byly od začátku předkládány zbytku světa za vzor ve zvládání pandemie nemoci covid-19. V obou zmíněných se po většinu času počítaly nové denní přírůstky nakažených, i přes vysoké počty obyvatel, v řádech jednotek, maximálně desítek.

Během posledních týdnů se však karty začínají otáčet, a zatímco v dříve zasažené Evropě a Spojených státech začínají počty nakažených pomalu klesat, v jiných státech je pandemie na vzestupu.

Tchaj-wan

Největší šok zažil pravděpodobně více než třiadvacetimilionový Tchaj-wan. První případy tu zaregistrovali uprostřed loňského března. Od té doby až do začátku letošního května tu za den přibylo maximálně 27 nových případů nemoci. V současné době tu však každý den přibyde okolo 500 nových případů.

Tchaj-wan měl totiž po celou dobu pandemie zavedená tvrdá opatření, která se však, podobně jako zpočátku velmi efektivní trasování nakažených, přestala vymáhat.

Poté stačilo, když se během jednoho dne rozšířila nákaza v hotelu pro přilétající piloty a během dvou týdnů vyskočil denní přírůstek až na 670 nově nakažených. V zemi se proto musela rychle přijmout nová opatření, která tu stále trvají, protože ji zároveň trápí nedostatečný počet vakcín.

Thajsko

Podobně dobře na tom bylo zpočátku i téměř sedmdesátimilionové Thajsko. To zažilo od začátku pandemie pouze jednu zhruba měsíční mini vlnu, při které se v jeden den nakazilo covidem-19 něco málo přes tisíc lidí.

Na začátku dubna však čísla začala růst mnohem rychleji a během posledního týdne tu zaznamenali každý den v průměru skoro čtyři tisíce nově nakažených osob. Vláda proto musela přijmout tvrdá opatření jako zavírání škol a klubů či omezení shromažďování.

Podle agentury Reuters může za vysoký nárůst zejména cestování tamních občanů za oslavami svátku Songkran a nízký počet dostupných vakcín. Mnoho Thajců se proto vydává nechat se očkovat třeba do Spojených států.

Autor: Petr HejčlSouvisející články