Zítra nás čeká obrovské rozvolnění. Otevřou se nejen restaurace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vojtech Adam
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia.cz

V České republice se opět rozvolňuje. Došlo k tomu ovšem mimo původní plán. Eskalaci zajistilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který označil mnoho protiepidemických opatření za nelegální. V pondělí se tak například otevřou vnitřní prostory restaurací a barů, lidé budou moci také navštívit také bazén, wellness či saunu. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na své tiskové konferenci.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek představilo změny, ke kterým u nás od pondělí dojde. Důvodem jejich rychlého stanovení je rozsudek, který byl doručen na ministerstvo zdravotnictví v úterý. „Názor Nejvyššího správního soudu je velmi restriktivní. Je toho názoru, že není v kompetenci pandemického zákona ani zákona o veřejné ochraně zdraví plošně uzavírat služby,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Restaurace se samotestem, diskotéky bez tance

Od pondělí bude možné navštívit vnitřní prostory restaurace. Ty jediné navíc dostaly výjimku a člověk se při jejich návštěvě může prokázat samotestem. U jiných znovu otevřených zařízení toto možné není a i nadále je u nich potřeba certifikát o očkování, potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 či PCR nebo antigenní test z certifikovaného odběrného místa.

Podle webu ČTK je v restauracích, barech i diskotékách omezen počet návštěvníků na počet míst k sezení. U jednoho stolu mohou sedět pouze čtyři lidé, pokud nejsou z jedné rodiny. Od ostatních hostů budou muset být alespoň 1,5 metru. Lidé si mohou sundat ochranu úst pouze při konzumaci.

V platnosti zůstává zákaz tancování a živé hudby. „Jedná se o činnosti, které zvyšují riziko přenosu nákazy. Proto jsme se rozhodli je zatím ve vnitřních prostorách neumožnit,“ vysvětluje na oficiálních stranách ministerstva zdravotnictví hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

Otevírají i koupaliště a sauny

Nově mohou otevřít také umělá koupaliště. Zde je počet návštěvníků omezen tak, aby na jednoho vycházelo 15 m2 plochy. „V bazénech a koupalištích bude nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě,“ uvedl ministr Vojtěch na webu ministerstva. Otvírá se rovněž wellness, sauny či solné jeskyně. Zde je limit 30 procent kapacity.

Další, kdo otevírá od pondělí svůj provoz, jsou herny a kasina. Tam bude muset mít každý zákazník k dispozici alespoň 15m2. Dodržovat se také musí rozestupy 2 metry a po celou dobu návštěvy mít nasazenou ochranu úst. Ke změnám dochází také u hromadných akcí, kongresů a veletrhů. Zde se navýší počet na 250 lidí uvnitř i venku, a to včetně pořadatelů a účinkujících a zároveň může být kapacita místa zaplněna maximálně na 50 procent.

Ve všech zmíněných provozovnách je k jejich návštěvě potřeba doklad o očkování, stačí tři týdny po aplikaci první dávky, potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech, negativní PCR test či negativní antigenní test z certifikovaného odběrného místa. Výjimku mají restaurace, kde platí i antigenní samotest.

Žádné změny se zatím nechystají ve školství. Podle informací ČTK chce ministr zdravotnictví prozatím nechat povinnost nosit roušky či respirátory. Premiér Babiš se ale již vyslovil, že by chtěl tuto povinnost alespoň u těch nejmenších dětí zrušit. Vláda o tom bude teprve jednat.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články