Zmařili vám podnikání? Se žalobou byste neměli otálet. Stát to přijde pěkně draho

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zena restaurace rouska
Zdroj: Shutterstock

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o nezákonnosti některých opatření ministerstva zdravotnictví může mít pro stát krutou dohru. Pokud se podnikatelé zbouří a budou jej žalovat, může jeho kasa přijít o velké sumy. Informuje o tom server Aktuálně.cz, jehož redakce získala i vyjádření několika právníků.

Provozujete restauraci, kavárnu, máte malý obchůdek, večerku, kadeřnický nebo kosmetický salón či vaše podnikání jinak omezila nezákonná opatření ministerstva zdravotnictví? Pak nastal váš čas a měli byste se domáhat odškodnění.

Oslovení právníci redakcí Aktuálně.cz radí, jak postupovat, pokud se cítíte poškozeni. Řekli také, kolik by toto pochybení mohlo ve výsledku naši zemi stát. A nejsou to zrovna nízké částky.

Nejvyšší správní soud jako přítel podnikatelů

Vše plyne z toho, že v dubnu v České republice skončil stav nouze. Jeho další prodloužení neprošlo a začalo se postupovat podle pandemického zákona. Jenže na ministerstvu zdravotnictví nejsou zrovna mistři odůvodňování opatření, a tak Nejvyšší správní soud hned několik z nich označil za protizákonná.

Co tedy dělat, pokud bylo v důsledku těchto kroků ministerstva vaše podnikání omezeno? Takovým lidem, jako jste vy, může pomoci iniciativa Otevřeme Česko. Poradí vám, jak postupovat jednotně s dalšími živnostníky, kterých se dle Aktuálně.cz ozvalo už padesát.

Jiří Janeček z této iniciativy ale očekává velký nárůst. Vzhledem k tomu, že už teď je ve hře odškodnění v řádech desítek milionů korun, mohl by stát sáhnout hluboko do kapsy.

Moc se do toho nehrnou. Zatím

Jeden z oslovených odborníků však řekl, že u poškozených panuje jistá neochota věnovat úsilí do takového sporu, který by nemusel být hned vyřešen. To se týká ale především menších firem, které se teď soustředí na to, aby svůj byznys zachránily.

„Pokud má ale firma několik společníků nebo má akcionáře, tak si neumím představit, že by vedení firmy žalobu nepodalo. V tuhle chvíli se vedou debaty o tom, co je péče řádného hospodáře a zda by se z tohoto pohledu neměli pokusit o škodu přihlásit a maximálně soud prohrát,“ domnívá se prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza .

Také dodává, že je možné, že první úspěchy podnikatelů v této věci u soudu by mohly dodat odvahu dalším, a počet žalob by se tak mohl zvýšit.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články