Do Česka se vrací sníh i mráz. Může za to aktivita polárního víru

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zima jaro
Zdroj: Shutterstock

Podle odborníků nás čeká výrazné ochlazení na mnoha místech Evropy. Dokonce i u nás se ještě objeví sníh. Podle meteorologů je to kvůli tomu, že polární vír v současné době vstoupil do fáze, ve které se obvykle nachází už začátkem ledna, kdy dochází k přechodnému zhroucení polárního víru a poté opět k jeho obnovení.

„Toto se nazývá náhlé stratosférické oteplení a má výrazný vliv na počasí v Evropě. Během března dochází obvykle k postupnému zpomalování a zeslabování víru, ale vír je většinou stabilní až do začátku dubna, což má za následek postupné oteplování i troposféře. Nyní ale nastalo narušení tohoto víru až v březnu – vír byl po celou dobu velmi stabilní, a proto zima nebyla tak krutá,“ řekl pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky a atmosféry AV ČR.

Jeho stratosférické oteplení bude mít podle odborného portálu Sever Weather dopad na teploty, které by se měly už pomalu stávat jarními, místo toho ale klesnou.

Ačkoli jaro začíná až 21. března, meteorologové předpokládali, že teploty se těm jarním budou podobat už od začátku měsíce. Teď je ale velmi pravděpodobné, že tomu tak nebude. V následujících týdnech nás totiž podle předpovědí čekají ještě silné mrazy a sněžení.

Oteplování, které neznamená konec zimy

Podle portálu Severe Weather začalo sice takzvané stratosférické oteplování polárního víru, to ale rozhodně neznamená, že se můžeme těšit na odložení zimní bundy. Tento proces totiž obvykle začíná už v lednu a nejprve vytlačuje studený vzduch do nižších vrstev obalu atmosféry země.

Jelikož ale začal letos teprve v současné chvíli, celé reálné oteplování bude o několik týdnů posunuto a nás naopak čekají mrazy. Řada nadšenců se navíc ještě dočká sněhu. „Polární vír už pomalu ustupuje z evropského a severopacifického sektoru,“ tvrdí zdroj.

„Má sice mírně oválný tvar, ale také silné a stabilní větrné pole. Momentálně pozorujeme vlnu oteplování, která postupuje ze severního Atlantiku do sibiřského sektoru. Je to důsledek vlnové aktivity v euroatlantické oblasti,“ pokouší se vysvětlit současné změny zahraniční meteorologové.

Česká předpověď

Tomu, co tvrdí odborníci, odpovídá i předpověď Českého hydrometeorologického ústavu. Ten upozorňuje na noční mrznutí, ranní a večerní ledovku a také sněžení. Nejnižší noční teploty podle jeho webu v neděli klesnou na −4 až −8 °C. Přes den má být mezi 0 až 4 °C.

„Takto mrazivo bude hlavně proto, že nebude na obloze téměř žádná oblačnost a zemský povrch během noci výrazně prochladne. Naopak přes den bude díky jasné obloze tepleji, mezi 0 až 4 °C,“ dodal Kozubek.

Teploty ovlivní mnoho lidí, většina z nás už se chystala nejen odložit kabáty, ale také pomalu začít přemýšlet nad jarními aktivitami, prací venku, zahrádkou. To všechno ale budeme nejspíš letos muset o několik týdnů odložit.

Zdroj: Přehledně24, Severe Weather, Český hydrometeorologický ústav

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články