V noci kolem nuly, přes den jarní počasí. Zahrádkáři musejí ochránit rostliny

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jaro pocasi kvetiny
Zdroj: Tomas Blazek / MAFRA / Profimedia

Dubnové počasí si pořád dělá, co chce, a tak znovu přijdou i ranní mrazíky, které mohou narušit růst rostlin nebo stromů. Už tento týden se objevily, a řidiči museli ráno seškrabovat led z čelních skel.

Přes den jsou teploty docela příjemné, ale ten, kdo jede ráno do práce, rozhodně radost nemá. Minusové teploty nejsou pro toto období zcela typické a není divu, že je mnoho řidičů překvapených. Zvlášť ti, kteří už mají přezuto ze zimních pneumatik na letní. Také v pátek klesnou teploty k nule.

Jak bude vypadat víkendové počasí?

V noci na pátek se mohou objevit přízemní mrazíky, ale většinou se teploty dostanou mezi 5 až 1 stupeň. Bude polojasno až skoro jasno, jen na některých místech bude oblačno nebo zataženo. V pátek přes den se mohou objevit mlhy, postupně bude oblačno, ojediněle i déšť nebo přeháňky.

Nejvyšší teploty ale budou jarní, mezi 12 až 16 stupni, na horách bude o něco hůře, kolem sedmi stupňů. Vát bude mírný východní až severovýchodní vítr, který bude k večeru slábnout. Právě kvůli mrazíkům by si měli připravit zahrádkáři jistá opatření, připomněl ČHMÚ.

Pozor na noční mrazíky, v sobotu ale bude slunce

Výstraha před mrazíky patří hlavně Olomouckému, Zlínskému a Moravskoslezskému kraji a platí od jedné ráno do sedmi hodin. Podle meteorologů by si lidé měli připravit netkané textílie, aby rostliny a stromy ochránili před mrazy. Stromy se pak mohou postříkat vodními kapičkami.

K ochraně stromů můžete přispět také dýmováním nebo zakuřováním spalováním rostlinného odpadu, který bude ležet hned u stromu. V sobotu se pak budou teploty pohybovat mezi sedmi až třemi stupni v noci, nejvyšší denní ale budou opět relativně vysoko, kolem 17 stupňů.

V sobotu ale můžete očekávat sluníčko, v neděli bude zataženo a oblačno, postupně přes den se objeví také déšť nebo přeháňky, na některých místech dokonce bouřky. Celý víkend pak bude foukat pouze mírný vítr.

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Raina TomanováSouvisející články