Královna Alžběta II. slaví 96. narozeniny. Dostala vlastní barbie, v minulosti ji rodina šokovala třeba držátkem na toaletní papír

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kralovna alzbeta
Zdroj: Profimedia

Britská královna Alžběta II. dnes slaví 96. narozeniny. Panovnice v poslední době trpěla zdravotními problémy, proto se drží raději stranou a dnešní oslavy proběhnou v klidu a tichosti. Darů ale rozhodně nedostane málo. Na její počest vznikla například nová panenka barbie. Média o tom informoval výrobce hraček Mattel.

Nová figurka vznikla především ku příležitosti oslav 70. výročí nástupu panovnice na britský trůn. Panenka byla navržena speciálně podle portrétu královny, a má tak Alžbětin typický účes, tiáru a dlouhé slonovinové šaty s modrou šerpou, které na sobě měla při oslavách šedesáti let na trůnu.

Web iDNES poukazuje i na fakt, že Mattel si při výrobě nové barbie panenky dal záležet na těch nejmenších detailech, ke kterým patří například doplňky. Královna tak má na šatech veškeré odznaky a řády, které tehdy hrdě nosila, na druhou stranu se ale potýká panenka s kritikou, protože v obličeji vypadá o mnoho mladší než královna a není jí příliš podobná.

Pózovala s poníky

I když je barbie v mnoha ohledech kritizována, s cenou v přepočtu 1700 korun byla podle CNN Prima NEWS ihned vyprodána. Oblíbenost královny je tak očividně obrovská a panovnice se může z tohoto symbolického daru radovat. Nebyl ale rozhodně jediným, který dostala.

Narozeniny Alžběta tráví v Sandringhamu – na norfolkském panství, kde si užívala rodinná setkání i s vévodou z Edinburghu. Minulý měsíc navíc byly pořízeny snímky, na kterých královna pózuje s poníky. Ty se v rámci oslavy jejích narozenin dostaly na veřejnost.

Královská rodina zveřejnila fotografii na twitteru, kde Alžbětě poblahopřála vřelými slovy. „Všechno nejlepší k narozeninám, Vaše Veličenstvo,“ píše se v příspěvku. Je vidět, že ačkoli ještě nedávno měli mnozí o královnu strach, je dnes v kondici. Raději své zdraví ale šetří.

Nespočet darů

Narozeniny královny Alžběty jsou obrovskou událostí nejen letos, bylo tomu tak vždy. Na kontě má tak britská panovnice obrovskou řadu darů, kterými byla v minulých letech zavalena. Některé se pojí s tradicemi, jiné jsou vtipné a originální, jejich seznam by byl ale opravdu dlouhý.

K nejzajímavějším darům, které kdy Alžběta II. dostala, patří domácí marmeláda od vévodkyně z Cambridge, figurka zpívajícího křečka, kterou si velmi rychle přivlastnili její psi, nebo držátko na toaletní papír, které dostala od princezny Anny.

Královna dostala ale také řadu darů od slavných, k těm patří třeba iPad od Baracka Obamy, který do něj nahrál některé ze svých projevů, nebo vázička od Tiffanyho, kterou dala královně jeho žena Michelle. Indický vůdce Mahátma Gándhí dokonce podle webu Pro ženy kdysi věnoval Alžbětě krajkovou dečku, na kterou údajně sám vyšil „Vítězství pro Indii“.

Zdroj: Pro ženy, iRozhlas, CNN Prima NEWS, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články