Královna Alžběta II. po pěti měsících ve společnosti. Dorazila sice o holi, mnohé ale přesvědčila o svém silném zdraví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kralovna alzbeta
Zdroj: Profimedia

Je jí 95 let, stále má ale energii na to, aby se objevovala na společenských akcích. Královna Alžběta se po pěti měsících konečně objevila opět na veřejnosti. O holi a se zdravotním doprovodem dorazila na mši ve Westminsterském opatství na počest prince Philipa.

Alžběta dorazila na místo akce po boku svého syna Andrewa. Mnoho lidí o ni mělo obavy, poté se od něho ale oddělila a sama si našla místo, které pro ni bylo jako pro speciálního hosta určené. Tím se podle zahraniční agentury AP obavy mnohých zmírnily.

Od loňského října se královna na veřejnosti neobjevila. Tehdy strávila krátký čas v nemocnici kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům. Podle BBC dala na radu lékařů, kteří jí doporučili více odpočinku. Začala tak rušit řadu schůzek a držela se spíše stranou.

Vliv na ni měla smrt manžela

Po fyzické stránce je na tom ve svém věku Alžběta dobře. Musí se sice hodně šetřit, málokdo by ale v 95 letech zvládal tolik věcí, co ona. Lehké to neměla v poslední době ani psychicky. Velký vliv na ni měla právě smrt jejího manžela prince Philipa, na jehož počest se mše pořádala. Ten zemřel loni v dubnu.

Stalo se tomu tak necelé dva měsíce před oslavou jeho stých narozenin, komplikovaný byl i jeho pohřeb, který byl ovlivněn koronavirovými pravidly. Alžběta se nakonec silou vůle a také díky podpoře lidu a lékařské pomoci postavila opět na nohy.

Úterní bohoslužba byla podle zahraničního portálu Evening standard velkou událostí, kterou si nemohla nechat ujít. Královna se na ní připojila ke svému následovníkovi princi Charlesovi, společně s nimi se mše zúčastnili i další členové královské rodiny, zahraniční královny a králové a přátelé rodiny.

Po dlouhé době

Společenská událost nebyla zajímavá jenom tím, že se po dlouhé době ukázala na veřejnosti královna Alžběta. Ta sice mnohé svou účastí překvapila i potěšila, u mnoha lidí navíc utišila obavy o své zdraví, mimo ní to ale byl velký den i pro mnoho dalších osobností.

Například princ Andrew na mši vystoupil veřejně poprvé od doby, kdy proti němu bylo vzneseno obvinění ze sexuálního napadení z roku 2001. Andrew se sice finančně vyrovnal se ženou, která ho obvinila, vinu ale dále popírá a v současné době se snaží na případ již neupozorňovat.

Mezi hosty, kteří na mši dorazili, naopak chyběl princ Harry, který se s manželkou Meghan přestěhoval do Spojených států. Ten nedorazil podle zahraničních zdrojů údajně kvůli tomu, že se nepohodl s vládou ohledně zajištění ochranky.

Zdroj: BBC, Evening standard

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články