Britská královna slaví 95. narozeniny. Své zemi vládne už 69 let

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
kralovna alzbeta
Zdroj: Profimedia

Úctyhodné 95. narozeniny dnes slaví nejdéle vládnoucí monarcha na britském trůnu. Kvůli nedávnému úmrtí královnina manžela prince Philipa však žádné oslavy neproběhnou. Britská panovnice také odloží vydání tradičního narozeninového portrétu.

Dosavadní rekord v délce vládnutí, který držela její praprababička královna Viktorie, překonala Alžběta II. v září 2015.

Narozeniny ve stínu úmrtí prince Philipa

Britská královna se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a její otec byl tehdy až druhým v následnické linii. V prosinci 1936 však abdikoval jeho bratr Edward VIII., aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Tímto krokem se z malé Alžběty stala následnice trůnu.

Na trůn nastoupila po otcově úmrtí v roce 1952, kdy byla šestadvacetiletou matkou dvou dětí. Její manžel princ Philip prosadil, aby korunovaci poprvé v dějinách přenášela televize.

Řecký a dánský princ Philip jí učaroval už ve 13 letech. Jejich manželství bylo harmonické a bez skandálů a trvalo přes 73 let až do Philipovy smrti 9. dubna 2021.

Českou republiku navštívila britská královna v roce 1996. Do Prahy přiletěla se svým manželem v rámci středoevropského turné. Na Pražském hradě ji přijal prezident Václav Havel, navštívili společně i Brno.

Konstantní popularita symbolu Velké Británie

Královna Alžběta II. je ve Spojeném království velice populární i přes menší či větší skandály spojené s ostatními členy královské rodiny.

Královská rodina zažívala v posledním roce krušné časy kvůli vztahu s princem Harrym a jeho ženou Meghan. Ti se rozhodli vzdát svých oficiálních povinností a dát přednost svobodnějšímu životu.

Rozruch způsobil i nedávný rozhovor Harryho a Meghan se slavnou moderátorkou Oprah Winfreyovou, ve kterém například zaznělo, že Meghan pomýšlela na sebevraždu a že v královské rodině panovaly obavy o barvu kůže jejich syna Archieho.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články