450 těl v masovém hrobě, desítka mučíren. Ukrajinci se této agresi brání, podle Zelenského brzy osvobodí i Krym

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ukrajinská armáda v poslední době zaznamenala v bojích proti Rusku několik úspěchů. Nyní se na krátký čas země odmlčela, jak ale informoval prezident Volodymyr Zelenskyj, je to jen proto, že se připravuje velká akce. Ukrajinci jsou nyní připraveni osvobodit celou svou zemi včetně Krymu.

„Možná se teď někomu zdá, že jsme se po řadě vítězství odmlčeli. Ale to není odmlka. Je to příprava k dalšímu postupu. Protože Ukrajina musí být svobodná. A to úplně celá,“ řekl Zelenskyj ve svém pravidelném nedělním projevu zveřejněném v aplikaci Telegram.

Oznámil nejen svému lidu, ale i celému světu, že se Ukrajina chystá k velkým krokům, díky kterým by se nakonec mohl svobody od ruské nadvlády dočkat i Krym. V proslovu uvedl, že v posledních týdnech se Ukrajině velmi daří a ruské síly slábnou.

Ukrajinská převaha

V posledních několika týdnech probíhaly boje mezi Rusy a Ukrajinci v Charkovské oblasti. Tu se především díky rychlé ofenzívě podařilo z velké části zachránit a ruská vojska byla zatlačena zpět. To dodává Ukrajincům potřebné sebevědomí, píše iDNES.

„Izjum, Balaklija, Kupjansk a Charkovská oblast obecně – místa, která jsme osvobodili. Zní i názvy měst Mariupol, Melitopol a Cherson, u kterých musíme na osvobození pracovat. Bude znít i Doněck, Horlivka a Luhansk. I Džnankoj, Jevpatorija a Jalta,“ řekl Zelenskyj s tím, že postupem času se Ukrajině podaří dobýt i ztracený Krym.

Konečně trochu sebevědomí

Vítězství nad ruskými vojsky je pro Ukrajince doplněním víry a naděje, kterou potřebovali. Doposud se převážnou část války potýkali s neúspěchy, museli se mnoha věcí vzdát. Teď se jim ale podle Zelenského blýská na lepší časy. A i když není zdaleka vyhráno, situace se výrazně obrátila ve prospěch napadané země.

Rusové přitom dál páchají na Ukrajině zvěrstva, dopouštějí se činů, které jsou následně, jak píše CNN Prima NEWS, vyšetřovány jako válečné zločiny. Ruské okupační síly navíc nedávno ostřelovaly Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu v Mykolajivské oblasti.

Ve městě Izjum bylo před několika dny nalezeno 450 mrtvých osob v masovém hrobě. Ukrajina nyní vyšetřuje událost jako válečný zločin ze strany Ruska. Podle TV Nova bude exhumace těl probíhat minimálně dva následující týdny a vyšetřování se tak protáhne.

Ukrajina navíc po vyhnání ruských vojsk z Charkovské oblasti objevila v několika městech mučírny. „Mučení bylo na okupovaném území rozšířenou praxí,“ řekl v proslovu mimo jiné Zelenskyj. To musí podle jeho slov skončit. Nejen to, ale i celá válka. A způsobem, jak toho docílit, není se vzdát, ale bojovat za svou zemi, doplnil prezident.

Zdroj: Telegram, TV Nova, CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články