9 minut mu klečel na krku, 20 let si odsedí ve vězení. Bývalý policista si za smrt George Floyda vyslechl konečný rozsudek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Derek Chauvin
Zdroj: Profimedia

Bývalý policista Derek Chauvin stráví za brutální zásah v případu George Floyda 20 let a 5 měsíců za mřížemi. Chauvin byl obviněn federálními úřady za porušování lidských práv, informoval zahraniční web The Guardian. Kauza, které se obvinění týká, je déle než dva roky stará.

V květnu roku 2020 byl podezřelý černé pleti George Floyd policií zadržen kvůli tomu, že chtěl zaplatit padělanou bankovkou. Nástupu do auta se bránil tvrzením, že trpí klaustrofobií. Po několika minutách přemlouvání ho Chauvin povalil na zem a klekl mu na krk.

Na něj pak kolenem tlačil přes 9 minut, a to i přesto, že se Floyd bránil a snažil se vysvětlit, že nemůže dýchat. Na následky krutého zákroku Afroameričan zemřel. Případem se začaly ihned zabývat úřady, na základě konfliktu se také masivně rozšířilo hnutí Black Lives Matter.

Obvinění z vraždy odmítl

Původně byl Chauvinovi vyměřen trest 22 let a 6 měsíců za vraždu. On se ale proti tomuto rozhodnutí soudů odvolal. Hodně mu tehdy pomohl jeho zástupce, který tvrdil, že se porota dopustila pochybení. Po více než dvou letech došlo ke konečnému rozsudku.

Federální trest 20 let a 5 měsíců je konečný. Podle zahraničních médií byl rozsudek vynesen na základě přiznání viny a dohody o trestu. „Opravdu nevím, proč jste to udělal. Tlačit někomu koleno na krk, dokud neskoná, je prostě špatné. Vaše chování je špatné a odporné,“ prohlásil federální soudce Paul Magnuson.

Chauvin se nicméně odmítl dokonce i omluvit před soudem rodině zemřelého. Místo toho jenom s náznakem ironie popřál jeho dětem šťastný život. Podle soudce zničil Chauvin kariéru také dalším třem policistům, kteří s ním tehdy byli na místě přítomni. Převzal totiž velení a odmítl jejich naléhání, soud nicméně určil, že mohli udělat v danou chvíli více.

Sadista a rasista

Podle občanů nejen USA, kteří proces Chauvina sledovali, je více než jasné, že jedním z důvodů k jeho krutému jednání byly rasistické myšlenky. Jiní ho nicméně označují dokonce za sadistu, který si své jednání užíval. I přes snahu kolegů zakročit klečel muži na krku tak dlouho, dokud nezemřel.

„Já sledoval přenosy z jeho soudu. Tento bývalý policista byl opravdu bez jakékoliv pochybnosti nesoudný sadista, který si během toho zákroku užíval svoji moc, i přes upozornění kolegy, i proti pravidlům policie, i proti výcviku, i přes civilní svědky, kteří spořádaně stáli opodál a pozorovali,“ napsal k případu někdo v internetové diskuzi.

„Během přelíčení ani nevypovídal, neměl co říct na svoji obhajobu. Snažili se mu pomoct kolegové obecnými zastáními, ale například od nikoho ze strany policejních instruktorů ani lidí přítomných na místě zastání neměl,“ dodává komentář a pokračuje hodnocením, že 20 let vězení je za takový čin nejspíš ještě málo.

Zdroj: The Guardian, ABC, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články