Alcatraz: Nejděsivější vězení všech dob, z nějž nikdo nikdy neutekl? Není to tak úplně pravda

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Utek z Alcatrazu
Zdroj: Profimedia

Vězení Alcatraz je dnes pouze turistickou oblastí. K jeho návštěvě ale potřebujete speciálního průvodce a také hodně odvahy. Údajně je v něm totiž po nocích stále slyšet křik vězňů, kteří zde byli před lety uvězněni. Říkalo se, že z pevnosti nelze uniknout. Třem mužům se to ale přesto možná podařilo.

Věznice obklopená ze všech stran vodou stojí na malém ostrůvku v Sanfranciském zálivu. Místo bylo pojmenováno Juanem Manuelem de Ayalou, námořníkem, který na ostrov narazil v roce 1775.

Nehostinný ostrov bez úrodné půdy považoval spíše za zklamání, ale povšiml si, že okolo létá celá řada ptáků. Proto ho nazval Isla de los Alcatres (doslova Ostrov pelikánů). Dnes se mu ale přezdívá spíše Věznice hrůzy.

Pro ty nejhorší z nejhorších

V roce 1850 bylo pro ostrov konečně nalezeno využití. Příslušné úřady ho schválily pro vojenské účely a o devět let později na něm vznikla věznice určená těm nejhorším vězňům.

Jednalo se o sériové vrahy a ty, kteří se nějak provinili proti vlasti, o muže, jejichž denním chlebem bývalo zabíjení. Žádní zlodějíčci ani podvodníci se do Alcatrazu nedostali, i tak byl ale poměrně plný.

Roku 1934 vězení přešlo do vlastnictví ministerstva spravedlnosti. V Americe byla tou dobou kriminalita obrovská a Alcatraz se stal jedním z nejdůmyslnějších vězení především proto, že z něj nebylo úniku.

Alespoň si to tedy většina lidí myslela. Celá řada stráží se starala o delikventy toho nejhoršího typu, přičemž vždy na tři vězně vycházel jeden ozbrojený hlídač. Jakékoli křivé slovo se trestalo.

Někdy trestali strážní vězně jen proto, že měli špatnou náladu. Zavírali je do cel bez světel a topení, kde většina z nich zešílela. Nebylo divu, že se odsud chtěli vězni dostat. Jenomže veškeré pokusy byly označeny za neúspěšné.

Možná to někdo dokázal

Celkem 14 lidí se pokusilo ze zajetí dostat. Ale byl to pro ně předem prohraný boj. Někteří se utopili ve vodách okolo ostrova. Jiní byli při útěku zastřeleni stráží. Pár jich bylo chyceno a umučeno k smrti.

Existuje však případ z roku 1962, který tvrdí, že možná někdo skutečně unikl a přežil. Třem vězňům se tehdy podařilo opustit cely, aniž by si toho kdokoli všiml. Z mýdla a toaletního papíru vytvořili makety svých hlav, a dlouho si tak nikdo neuvědomil, že jsou jejich místa prázdná.

Později se našly deníky zaznamenávající plán o tom, jak vězni vytvořili z pláštěnek člun, na kterém se pokusili uniknout. Nikdo ovšem neví, co se s nimi nakonec stalo. Ani těla, ani zbytky člunu se nikdy nenašly.

Většina odborníků ale tvrdí, že uprchlíci neměli šanci přežít v divokých vodách a pravděpodobně se utopili. Oficiálně je tak Alcatraz stále považován za pevnost, ze které nikdy nikdo neutekl.

O rok později byla věznice oficiálně uzavřena. Od té doby slouží pouze jako turistické místo pro ty nejodvážnější, které sem lákají právě historky o tom, že zde po nocích stále křičí vězni, kteří byli svými hlídači umučeni k smrti.

Zdroj: history.com, bop.gov, brittannica.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články