Žila v otroctví a chovali se k ní jako ke zvířeti. Odhalte příběh Hotentotské Venuše

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hottentot venus
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv se jí říkalo Hottentot Venus, v překladu Hotentotská Venuše, její skutečné jméno znělo Saartjie Baartman. Její přezdívka byla složena z urážlivého slova pro dívku afrického původu a z označení pro krásnou ženu. Když se ovšem narodila, vůbec chudinka netušila, jaký bude mít život. Píše o tom BBC.com.

O jejím raném životě toho není moc známo. Ví se, že se narodila v roce 1789 a většinu dětství strávila na farmách v afrických osadách. Svou rodinu nikdy nepoznala, vždy někomu patřila nebo byla otrokem. Vůbec poprvé odjela s obchodníkem Peterem Cesarsem do Kapského města. Zda to bylo dobrovolně, ale nikdo neví.

Byla dívkou z afrického kmene, ve své době už nemohla být označena jako otrokyně, ale podle záznamů toto opatření tolik nefungovalo a stejně otročila. Když obchodníkovi došli peníze, klidně ji za určitou odměnu bez ostychu vystavoval k obdivu.

Všechny zajímalo její velké pozadí

Pánské publikum především lákalo na mladé dívce její dost vyvinuté pozadí i barva pleti, protože měla exotický vzhled. Za to, aby se na ni podívali, Cesarsovi platili ve velkém, každý ji chtěl zkrátka vidět. A ne jednou, ne dvakrát, ale vícekrát. Jenže když zjistili, že jí i fyzicky ubližuje, lidé se proti němu ohradili.

Dopadlo to tak, že na jeho představení nikdo nechodil, a dočkal se dokonce i trestního oznámení za špatné zacházení i týrání a mučení. Když tato dvě poslední obvinění obdržel, stalo se něco, co všechny zaskočilo.

Všechna vyslovená i napsaná obvinění musela být stažena, protože sama Baartman vypověděla, že s obchodníkem jela dobrovolně, že jí nikdy neublížil a veškeré práce, se kterými mu pomáhá, dělá ráda. Během soudních procesů řekl, že si sama vydělává na živobytí, a to, že peníze vydělává díky svému tělu, by nikomu vadit nemělo.

Skončila u krotitele zvířat

O něco později Baartman odcestovala do Francie s mužem, který se jmenoval Henry Taylor. V této zemi ji prodali trenérovi zvířat, který se k ní choval tak, jak si žádný člověk nezaslouží. Choval se k ní nejen hrubě, ale vystavil jí i nepříjemným lékařským prohlídkám a testům.

Všechny zajímalo, jak je možné, že má takové velké pozadí. Chtěli následně vědět, zda má velké i stydké pysky, vaječníky, či cokoliv jiného. Následně je zajímala i funkčnost všech možných orgánů, a proto neustále byla posílána na různá nepříjemná vyšetření.

Ve Francii v té době neexistovaly zákony na ochranu člověka, a tak podle dostupných informací skončila v pozici otroka. Musela se opět lidem vystavovat, ale tentokrát se zvířaty. Někteří tvrdili, že nosila i obojek kolem krku.

Veškeré vydělané peníze dostal její krotitel zvířat. Nakonec Saartjie Baartman umírá ve svých šestadvaceti letech. Příčinou úmrtí byla neznámá infekce, s největší pravděpodobností šlo o neštovice a nedostatečnou hygienu, což vzalo velmi rychle za své.

Zdroj: BBC

Autor: Ivan GlaserSouvisející články