Americký nejvyšší soud zrušil verdikt zaručující ženám federální právo na potrat. Některé americké státy již zareagovaly a potraty zakázaly

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
USA potraty
Zdroj: Profimedia

Doposud bylo právo na potrat do 6. měsíce ukotvené v americkém právním systému na základě verdiktu Roe vs. Vade z roku 1973. Americký nejvyšší soud však v pátek 24. června toto federální právo zrušil. Rozhodovat o potratech tak budou jednotlivé státy, z nichž mnohé již avizovaly, že se chystají umělé přerušení těhotenství zakázat.

Verdikt z roku 1973 zavedl praxi, dle které jednotlivé státy nesmějí zakázat potrat do fáze těhotenství, kdy plod ještě není schopen sám přežít. Lékaři byla tato hranice stanovena v rozmezí 24. až 28. týdne.

Verdikt byl zrušen

Nejvyšší soud uvedený verdikt po 49 letech zneplatnil v poměru 6:3, a zároveň potvrdil platnost zákazu potratů po 15. týdnu. S tímto návrhem přišel stát Mississippi.

Pouze tři liberální soudci se zrušením podle serveru iDNES nesouhlasili. Jednalo se o Stephena Breyera, Soniu Sotomayorovou a Elen Kaganovou.

„Jsme zarmouceni kvůli milionům amerických žen, které dnes ztratily základní ústavní ochranu,“ uvedli tito soudci ve svém prohlášení.

Navrhovatel zrušení verdiktu, Samuel Alito, však i přesto uvedl, že musí dojít k jeho zrušení. „Ústava se nezmiňuje o potratu a žádné takové právo není chráněno žádným ústavním ustanovením,“ vysvětlil své stanovisko.

Na rozhodnutí nejvyššího soudu reaguje soudní výbor Senátu, který se v červenci mimořádně sejde.

„Dál budu bojovat za to, abych do zákona dostal právo ženy rozhodovat o svém rozmnožování sama. Nemůžeme dopustit, aby naše děti zdědily národ, v němž je méně svobody a větší nebezpečí než v tom, v němž vyrostli jejich rodiče,“ uvedl předseda tohoto výboru Dick Durbin.

Prezident označil verdikt za chybný

„Soud jako důvod uvedl státní zákony kriminalizující potraty, které sahají až do 19. století. Soud doslova vrátil Ameriku o 150 let zpět,“ neskrýval rozhořčení americký prezident Joe Biden.

Rozhodnutí nejvyššího soudu označil za tragický omyl a výsledek extremistické ideologie.

„Podle mého názoru je to pro zemi smutný den,“ dodal ještě.

Prezident dále ve svém prohlášení slíbil, že použije veškeré legální pravomoci, aby právo na potrat pro americké ženy uhájil. Občany také upozornil, že se blíží volby a že tak mají občané možnost zvolit zástupce, kteří právo na potrat obnoví.

K tomu se vyjádřila i předsedkyně reprezentantů Nancy Pelosiová. „Voliči nemohou republikánům dovolit, aby převzali kontrolu nad reprodukční svobodou a kriminalizovali ji,“ uvedla.

S verdiktem nejvyššího soudu nesouhlasí podle Seznam Zpráv ani bývalý americký prezident Barack Obama. „Nejenom že dnes soud zvrátil historický precedens starý téměř 50 let, ale ponechal věc, která patří k nejosobnějším, na vůli politiků a ideologů,“ prohlásil po vynesení rozhodnutí.

Oproti tomu šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell s rozhodnutím souhlasí a považuje jej za správné.

„Je to historické vítězství pro ústavu a pro ty nejzranitelnější v naší společnosti,“ zastává názor McConnell.

Zákaz již začal v některých státech platit

Zrušení verdiktu z roku 1973 automaticky neznamená, že se potraty stanou ilegálními. Ale rozhodnutí bude na jednotlivých státech, z nichž nejspíše až polovina k zákazu přistoupí.

Například státy Missouri, Lousiana, Arkansas, Kentucky, Jižní Dakota, Oklahoma, Alabama či Texas již k zákazu potratů přistoupily. Jak se k rozhodnutí nejvyššího soudu postaví ostatní státy, to se Američanky, kterých se to týká nejvíce, dozví v následujících dnech.

Dá se očekávat, že poté začnou Američanky cestovat mezi jednotlivými státy, aby u nich mohl být provedený potrat v těch státech, kde to nebude ilegální.

Zdroj: iDNES, Seznam Zprávy, Twitter, iROZHLAS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články