Americký novinář se rozhodl jít s pravdou ven. Neuvěříte, čeho všeho byl Trump schopen

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
donald trump
Zdroj: Nuno21 / Shutterstock.com

Novinář Michael Bender se rozhodl vydat knihu. Podle něj bývalý prezident Donald Trump vyzýval policejní složky k radikálním zákrokům proti demonstrantům. Ti protestovali proti rasismu a policejnímu násilí poté, co zemřel George Floyd.

Informaci přinesla CNN, podle které šéf generálního štábu Mark Milley zůstával při jednáních v Bílém domě sám. Postavil se také proti prezidentovým návrhům. Nová kniha reportéra Bendera se v překladu jmenuje Upřímně, tyto volby jsme vyhráli: Příběh zevnitř o tom, jak Trump prohrál.

V knize se dočtete o agresivních projevech Trumpa

Podle Bendera se Trump na jednáních během protestů v Seattlu a Portlandu nechoval zrovna ukázkově. Měl ukazovat video a snímky, které zobrazovaly tvrdé zásahy proti demonstrujícím občanům. Zároveň vyzýval bezpečnostní složky, aby se těmito videi řídily. „Takhle se musí s těmi lidmi zacházet,“ říkal Trump vojákům. „Rozbijte jim lebky!“

Trump se vůbec nezabýval otázkou, zda je jeho chování přípustné. Měl svému týmu také povědět, že chce z lidí, kteří demonstrují za lidská práva a svobodu, „vymlátit duši“. Podle novináře měl Trump přímo říct: „Prostě do nich střílejte.“ Oválná pracovna byla v té době plná podobných prohlášení.

Proti jeho slovům i gestům se ohradil generální prokurátor William Barr, po jeho vystoupení se Trump na chvíli uklidnil. „Dobrá, střílejte je do nohou, nebo do chodidel. Ale buďte na ně tvrdí!“ řekl podle novináře. Mezi Trumpem a představiteli Pentagonu před volbami v listopadu podle mnohých rostlo napětí.

V knize se také dozvíte, že prezident nechtěl ukazovat své empatie k Georgovi Floydovi, aby se jeho politická základna neukázala jako slabošská. Podle mnohých také vypadal znechuceně, když musel koukat na videa ze zásahu policisty Chauvina.

Obavy panovaly také z toho, že se Trump rozhodne uplatnit Zákon o povstání

Milley se nepřel pouze s prezidentem Trumpem, ale do křížku se dostal také s ostatními představiteli Bílého domu. Největší obavy měl z toho, že by Trump mohl použít Zákon o povstání a proti lidem, kteří demonstrovali, pošle vojáky. Nakonec se tak nestalo, ale samotný prezident několikrát prohlásil, že tento zákon uplatní.

Protesty se konaly v červnu loňského roku. Lidem se nelíbí policejní brutalita a rasismus. S Trumpovými názory nesouhlasil generál Milley i bývalý ministr obrany Mark Esper. Milley měl za to, že smrt Afroameričana Floyda byla spíše politickým problémem. To samé řekl o následných nepokojích.

„Ten chlap tu měl povstání. To, co tu máme my, je protest, pane prezidente,“ řekl poté, co ukázal na portrét Abrahama Lincolna. Bývalý prezident se k této události vůbec nevyjádřil. CNN se na něj sice obrátila, ale komentář nepřišel. Komentování nové knihy novináře Bendera se vzdal také mluvčí generála Milleyho.

Zdroj: CNN

Autor: Raina TomanováSouvisející články