Američtí diplomaté začínají opouštět Afghánistán

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kabul
Zdroj: Jono Photography / Shutterstock.com

Spojené státy nařídily části svých pracovníků na ambasádě v Kábulu, hlavním městě Afghánistánu, opustit zemi. USA odtud totiž začíná stahovat část svých vojsk a situace v zemi se začíná vyostřovat.

Spojené státy americké dnes nařídily části svých zaměstnanců na velvyslanectví v Kábulu, aby co nejdříve opustili zemi kvůli zvyšujícím se bezpečnostním rizikům.

Stažení vojsk

Podle amerického velvyslance v Afghánistánu Rosse Wilsona se ministerstvo zahraničí ke kroku rozhodlo vzhledem k „lehce zvýšenému násilí a bezpečnostním hrozbám v Kábulu“. Zároveň podle něj nařízení postihne pouze malou část zaměstnanců, jejichž činnost lze vykonávat i někde jinde.

„Personál, který je zde urgentně potřeba, aby řešil záležitosti spojené se stažením amerických vojsk a práce, které děláme v zájmu afghánského lidu, bude moci v zemi zůstat,“ uvedl Wilson na svém Twitteru.

Americké vojenské složky již započaly proces stažení svých vojsk z Afghánistánu. Podle původní dohody však měly zemi opustit již na začátku května. Prezident Joe Biden ale před dvěma týdny uvedl, že všichni vojáci Spojených států ze země odejdou až 11. září.

„Je v našem zájmu udržet ambasádu v Afghánistánu při provozu. Ale budeme tu mít pouze opravdu málo přítomných vojáků – jen tolik, kolik jich je důležitých k případné obraně velvyslanectví,“ uvedl podle agentury Al-Džazíra generál Kenneth McKenzie.

Oznámení nesl nelibě zejména Talibán, který odsun amerických vojsk vyjednal za to, že v zemi sjedná pořádek utvrzením míru s oficiální afghánskou vládou. Odmítá ale jakákoliv mírová jednání do doby, než se vojska Spojených států ze země plně stáhnou.

573 obětí

Ačkoliv se v zemi snažilo situaci urovnávat, v posledních týdnech se znovu vyostřuje. Minulý týden bylo během jediného dne při teroristických útocích zabito 14 osob napříč Afghánistánem.

Celkem za první čtvrtletí letošního roku v zemi při násilnostech zahynulo podle OSN 573 afghánských civilistů, což je 29% nárůst oproti loňskému roku.

Eskalace násilí v zemi se bojí mnoho pozorovatelů. Upozorňují na to, že stažení amerických vojsk dá Talibánu pocit vítězství a moc k dalším útokům.

Autor: Petr HejčlSouvisející články