Turecko odložilo plánované mírové jednání. Bojí se neúčasti stran

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Bojovnici Taliban
Zdroj: Dmitriyk21 / Shutterstock.com

Turecký ministr zahraničí oznámil, že odloží mírová jednání mezi Afghánistánem a Tálibánem, které mělo proběhnout právě v Turecku tento víkend. Tálibán již dříve upozornil, že s afghánskou vládou nebude jednat, dokud se ze země nestáhnou všechna zahraniční vojska v čele se Spojenými státy.

Odložení jednání o míru v Afghánistánu, které se mělo odehrát v Turecku, dnes oznámil tamní ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu pro televizi Haberturk.

Summit mezi oficiální afghánskou vládou a skupinou Tálibán, která v zemi ovládá značnou část území, se měl odehrát mezi 24. dubnem a 5. květnem v Istanbulu. Nakonec by se však měl konat až po konci měsíce Ramadánu.

„Myslíme si, že je odložení prospěšné…Mluvili jsme o tom s Katarem, Spojenými státy i OSN a rozhodli jsme se, že summit uspořádáme až po konci Ramadánu a Svátku oběti,“ řekl Cavusoglu pro Haberturk.

Dokud se vojska nestáhnou

Turecký ministr zahraničí však dodal, že důvodem odložení summitu nejsou pouze muslimské svátky, ale i nejistota účasti stran.

„Bez účasti Tálibánu by konference neměla smysl. Rozhodli jsme se termín posunout i vzhledem k tomu, že není jasné složení ani účast stran,“ dodal.

Tálibán totiž již dříve uvedl, že už započatá mírová jednání s afgánskou vládou přeruší. A to do doby, než se ze země stáhnou všechna zahraniční vojska.

K tomuto kroku přistoupila skupina poté, co americký prezident Joe Biden oznámil, že vojáci Spojených států Afghánistán opustí až 11. září. Podle dříve uzavřené dohody s Tálibánem měli odejít 1. května.

Hrozba pro Pákistán

K oznámení Tálibánu o přerušení jednání s afgánskou vládou se dříve vyjádřil i ministr zahraničí sousedního Pákistánu Shah Mahmood Qureshi.

V rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že se bojí přílivu uprchlíků z Afghánistánu v případě eskalace občanské války v důsledku přerušených mírových jednání.

„Je to jejich vlastní rozhodnutí, ale uděláme cokoliv, co můžeme, abychom je přesvědčili, že je v jejich zájmu zůstat (do mírových procesů) zapojeni,“ řekl. Pákistán se již dříve v přípravě mírových jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem angažoval.

Autor: Petr HejčlSouvisející články