Pákistán chce udržet Tálibán v mírových jednáních. Ten čeká, než se stáhnou všichni zahraniční vojáci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Afghanistan Taliban
Zdroj: Shutterstock

Pákistánský ministr zahraničí řekl, že chce přimět Tálibán vrátit se k mírovým jednáním. Ten však jakékoliv diskuze odmítá do doby, než se z Afghánistánu stáhnou všechna zahraniční vojska. Pravděpodobně se tak neuskuteční plánovaný sobotní summit mezi Tálibánem a afghánskou vládou.

Pákistán požádal vedení Talibánu, aby neustupovalo od již započatých mírových jednání s afghánskou vládou. Skupina však řekla, že všechny diskuze o příměří odloží do doby, než se stáhnou všechna zahraniční vojska.

Stažení vojsk

Tálibán již o míru v zemi začal s afghánskou vládou jednat. Minulý týden však americký prezident Joe Biden oznámil, že se vojska USA ze země stáhnou až 11. září místo 1. května, na kdy bylo jejich odejití ze země původně plánováno.

Na to Tálibán reagoval tak, že mírová jednání s tamní vládou, kterou podporují právě západní země včele se Spojenými státy, přeruší do doby, než se ze země všechna zahraniční vojska stáhnou.

V sobotu se přitom v Turecku měli sejít přední zástupci Tálibánu a afghánské vlády, aby o míru v zemi jednali. Zda se schůzka nakonec uskuteční, je teď nejisté.

K tomu se dnes vyjádřil pákistánský ministr zahraničí Shah Mahmood Qureshi. „Je to jejich vlastní rozhodnutí, ale uděláme cokoliv, co můžeme, abychom je přesvědčili, že je v jejich zájmu zůstat (do mírových procesů) zapojeni,“ řekl agentuře Reuters.

Quereshi se totiž obává eskalace občanské války v sousedním Afghánistánu a dalšího přílivu uprchlíků ze země, kterých Pákistán v současnosti podle televize Al-Džazíra hostí na tři miliony.

Spojenectví Pákistánu s Tálibánem

Pákistán se již dříve v uklidnění vztahů mezi Tálibánem a afghánskou vládou angažoval. Loni v únoru například pomáhal domluvit schůzku představitelů Tálibánu a USA v katarském Dauhá, při které bylo domluveno právě stáhnutí amerických vojsk.

„Proces stažení vojsk začne 1. května a skončí 11. září, takže je i tak určené časové okno, při kterém všichni vojáci odejdou,“ řekl Quereshi. Dodal, že si myslí, že pro Tálibán je výhodné zůstat v jednáních, ale že se skupinou není v žádném kontaktu.

Podle afgánských a amerických úřadů má však Tálibán v Pákistánu svá útočiště a tamní armáda jim dává plnou podporu. To Pákistán ale dlouhodobě odmítá.

Tálibán vládnul Afghánistánu od roku 1996 do roku 2001, kdy ho porazila americká vojska. Militantní skupina nicméně stále ovládá značná území, a v zemi tak od té doby panuje občanská válka, která se ale díky jednáním v posledních letech začala klidnit.

Autor: Petr Hejčl



Související články