Američtí Oscaři se blíží. Největší šanci uspět má western Síla psa. Zlaté maliny už své vítěze znají

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Oscar Ceny Akademie
Zdroj: Shutterstock

Už zítra ve 2:00 ráno našeho času dojde v Los Angeles k významné filmové události. Proběhne galavečer u příležitosti předávání Cen Akademie takzvaných Oscarů. Letos se jedná už o 94. ročník. Jejich protiklady, tedy anticeny Zlaté maliny, už byly rozdány minulý týden.

Akademici budou oceňovat filmy, které měly premiéru mezi březnem a prosincem 2021. To, kdo má největší šanci na úspěch, napověděl nejen počet nominací jednotlivých snímků, ale také ceny Zlatý glóbus a britské ceny BAFTA, které již byly uděleny.

Šanci má western i muzikál

Nejvíc nominací napříč kategoriemi obdržel snímek Jane Campion Síla psa. Ta má celkem 12 želízek v ohni. Do karet tomuto westernu hraje i fakt, že obdržel tři Zlaté glóby, a to za nejlepší film — drama, režii a také herce ve vedlejší roli.

Zastoupení v nominacích má i Steven Spielberg. Jeho adaptace klasického filmového muzikálu West Side Story je nominována na nejlepší film, režii a Ariana DeBose je nominována coby nejlepší herečka ve vedlejší roli. Tuto nominaci proměnila už ve Zlatých glóbech i na cenách BAFTA.

Zazářili herci v autobiografických filmech

V obou soutěžích získal svou sošku i Will Smith, jak připomíná server Extra, a to za hlavní roli ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek, který vypráví příběh tenisových sester Williamsových. Herec má tedy i značnou šanci přidat ještě cenu Oscar.

Zřejmě překvapení se dočkáme v kategorii herečka v hlavní roli. Vyzdvihovány jsou výkony Kristen Steward ve filmu o lady Dianě s názvem Spencer a také Jessicy Chastain v autobiografickém snímku Očima Tammy Faye. Šanci má i Nicol Kidman, která už získala Zlatý glóbus za hlavní roli ve filmu Ricardovi.

Celkem deset nominací na Oscara má i sci-fi Duna. Její převaha se očekává především v technických kategoriích. Oceněn už byl skladatel Hans Zimmer, který za hudbu k tomuto snímku získal Zlatý glóbus i cenu BAFTA.

Zlatou malinu získal i oscarový herec

Zatímco na Ceny Akademie se ještě čeká, Zlaté maliny už byly rozdány. Nejvíce anticen získala filmová verze muzikálu Diana, a to rovnou pět. V závěsu jí byl snímek Space Jam: Nový začátek, ten získal hned tři, přitom jedna putovala přímo basketbalové hvězdě LeBronu Jamesovi.

Tato nechvalně proslulá cena se ale nevyhýbá ani velkým hereckým jménům. Příkladem je Bruce Willis, který letos dostal dokonce svou kategorii: Nejhorší film s Brucem Willisem. Cenu získalo sci-fi Kosmický hřích. A letos také Jared Leto, držitel Oscara, dostal Zlatou malinu za vedlejší roli ve filmu Klan Gucci.

Zdroj: Oscars, Razzies, Extra, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články