Američtí teenageři zabili italského policistu. Soud vynesl neuvěřitelný verdikt

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Finnegan Lee Elder
Zdroj: Profimedia

Italský soud ve středu vynesl rozsudek nad dvěma americkými mladíky, kteří v roce 2019 v Římě zabili policistu. Oba se k vině přiznali, ale trvají na tom, že při střetu s policisty, kteří na sobě zrovna neměli uniformy, jednali v sebeobraně.

Dva kalifornští mladíci měli být v roce 2019, kdy se incident odehrál, v Itálii na dovolené. Šlo o tehdy devatenáctiletého Finnegana Lee Eldera a osmnáctiletého Gabriela Christiana Natale-Hjortha.

Koupě drog se zvrtla

Podle obžaloby měl Elder zabít Maria Cerciella Regu během toho, co Natale-Hjorth bojoval s dalším policistou. Oba vinu přiznali, ale bránili se tím, že jednali v sebeobraně. Údajně se domnívali, že policisté, kteří byli zrovna bez uniforem, jsou kriminálníci, kteří se je pokusili napadnout.

Podle výpovědí se mladíci během dovolené pokusili koupit drogy od místního dealera. Ten je podvedl, ale když jim začal utíkat, povedlo se jim mu z ruky vytrhnout batoh. Proto se s ním domluvili, že se potkají znovu, aby jim peníze za špatné zboží vrátil. Když se měli sejít znovu, na místě se místo toho objevili dva policisté v civilu.

Mladíci prý nepoznali, že jde o strážníky, takže když se je pokusili zadržet, byli nuceni se bránit. To však odmítá druhý z policistů Andrea Varriale, podle kterého se s usmrceným kolegou dostatečně jasně prokázali.

Do chládku na hodně dlouhou dobu

Soud veškeré důkazy vyhodnotil a svědectví mladíků o nepoznání policistů odmítl. Obvinil je proto za pokus o vydírání, násilí, odpor proti policistovi, nelegální držení útočného nože a hlavně za vraždu policisty. Oba je za to poslal na doživotí do vězení.

Doživotí je nejvyšší trest, který lze v Itálii dostat. Po 21 letech ve vězení je v případě dobrého chování možnost propuštění na dobré slovo.

Proti rozsudku se však obhajoba ihned obvolala. Vdova zabitého policisty byla při jednání přítomná též. Svírala fotku svého manžela a po oznámení rozsudku se rozplakala.

Podle policie pobodal Elder Regu muže nožem celkem jedenáctkrát, čemuž nakonec pětatřicetiletý, čerstvě ženatý policista podlehl. Za svůj čin se sice omluvil, ale proti rozsudku se společně s druhým obviněným na místě odvolal. Nyní mají právo ještě na dvě žádosti o přezkoumání předtím, než bude verdikt definitivní.

Autor: Petr HejčlSouvisející články