Banány jen hnijí, není je komu dovážet. Ekvádor kvůli válce na Ukrajině řeší ovocnou krizi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
banany
Zdroj: Shutterstock

Ekvádor je jedním z největších dodavatelů banánů do celého světa. Na místních plantážích se sklízí tuny tohoto ovoce a až donedávna měli všichni plno práce s tím, aby se stíhaly banány vyvážet. Jenomže situace se změnila. Kvůli válce na Ukrajině totiž země export banánů přerušila.

Z ekonomického hlediska má válka na Ukrajině vliv na mnoho zemí. Ještě před týdnem se Ekvádorci radovali z obrovských výdělků, dnes jsou ale plantáže prázdné a banány podle místních jenom hnijí. Podle zahraniční agentury AFP se v místech, kde dělníci banány sklidily, nacházejí obří kontejnery, ve kterých ovoce hnije.

„Každý pátý banán vypěstovaný v Ekvádoru obvykle putuje na Ukrajinu a do Ruska,“ říká podle ČTK Franklin Torres, prezident ekvádorské federace producentů banánů FENABE. Dodává, že válka Ekvádor v tomto ohledu opravdu hodně zasáhla.

700 milionů dorarů

Doposud mířily do Ruska pravidelně banány v průměrné finanční hodnotě 700 milionů dolarů, tedy asi 15,5 miliardy korun ročně. Do Ruska a na Ukrajinu společně putovaly týdně dva miliony krabic ovoce. Kvůli mezinárodním sankcím ale Rusko své banány nedostává.

„Pěstitelé banánů skončili, už tři týdny jsem nezpracovala jedinou bednu,“ řekla agentuře AFP majitelka jedné z banánových plantáží. „Zaměstnanci odcházejí sami, aniž by dostali výpověď, protože jim nemůžu zaplatit,“ dodává podle iDNES zdrceně. V současné době má podle svých slov 7000 trsů banánů, ale žádného kupce.

Nejenže tak nemá peníze za vypěstované ovoce a nemůže vyplácet své zaměstnance, navíc je jí i líto jídla, které pouze hnije a veškerá práce na něm vyšla vniveč. Krize přitom zasáhla nejen Ekvádor, ale i další místa, kde se toto ovoce pěstuje ve velkém.

Trápí je i pokles cen

Kromě toho, že mnoho pěstitelů banánů nemá ovoce kam vyvážet, ve zbytku postihl prodejce pokles cen. Produkce jedné krabice totiž stojí 5 dolarů a ta se pak donedávna prodávala zhruba za 6,5 dolarů. Situace se ale nyní změnila.

„Teď nám za každou krabici banánů nabízejí méně než dva dolary a někdy jen dolar. To je urážka pro jakýkoli typ podnikání. To, co dostáváme, je ostudné a nestojí to ani za to, abychom je sbírali,“ říká Franklin Torres, který se proti krizi snažil bojovat, nyní už ale nemá žádné dostupné prostředky.

V Česku se zatím banány koupit dají beze změn. Jejich cena zůstává také spíše konstantní. Za kilogram banánů ve větších supermarketech dáme přibližně 35 až 40 korun, pokud je koupíme v akci, tak stojí většinou kolem 22 korun za kilogram.

Ekonomové podle všeho očekávají, že podobně jako s banány může utrpět v brzké době i několik dalších odvětví. Která země se ozve s problémy v následujících dnech, zatím není jisté, k problémům vyvolaným ekonomickými sankcemi vůči Rusku ale jistě dojde.

Zdroj: France24, ČTK, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články