Boj Ruska o dostupné informace na internetu pokračuje. Po zákazu Facebooku a Instagramu přišla na řadu Wikipedie

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Wikipedie
Zdroj: Burdun Iliya / Shutterstock.com

Po březnovém zákazu sociálních sítí Facebook a Instagram Ruská federace bojuje i s internetovou encyklopedií Wikipedie. Kvůli její interpretaci invaze na Ukrajinu hrozí webu obrovské pokuty i zákaz obsahu, píšou České noviny.

Vladimír Putin v rámci své propagandy bojuje s internetem. Na něm se totiž občané Ruska dočítají jiné zprávy, než jaké jsou jim sdělovány v místních médiích.

Z toho důvodu již v březnu ruská jurisdikce zakázala v zemi Facebook a Instagram s vysvětlením, že společnost Meta Platforms, pod kterou spadají, je extremistickou organizací.

Nyní Rusko bojuje s Wikipedií, která dle cenzurního úřadu Roskomnadzor špatně interpretuje ruskou invazi na Ukrajině a vystupuje tak protirusky. Obsah Wikipedie se tak stal v zemi nelegálním.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor opakovaně žádal Wikipedii, aby opravila informace o válce na Ukrajině. Ta nereagovala, a tedy Rusko přistoupilo k razantnějším krokům.

Wikipedie a „Válka na východní Ukrajině“

Pod heslem „Válka na východní Ukrajině“ najdete v online encyklopedii ucelené informace o dlouhodobém konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Je zde zmapována situace od února roku 2014, kdy došlo v Kyjevě k převratu, až do současné doby.

Wikipedie edituje informace o válce na Ukrajině pravidelně dle vývoje situace. Zaznamenává důležité momenty, počty obětí i konkrétní humanitární akce. Toto vše provádí sami uživatelé pod dohledem tisíců editorů, kteří dbají na objektivní nadhled.

Provozovatel encyklopedie, Nadace Wikimedia, skrze svého tiskového mluvčího potvrdil, že požadavky na změnu v textu obdrželi od Roskomnadzoru dne 1. a 29. března. Ten také uvedl, že „Nadace Wikimedia podporuje právo každého člověka na získání pravdivých a ověřitelných informací a ani tento konflikt s úřadem tuto naši filozofii nezmění,“ oznámil její mluvčí.

Wikipedie dále uvedla, že informace o válce na Ukrajině přináší v 99 různých jazycích a „ke 3. březnu mělo její válečné heslo více než 11 milionů zhlédnutí“.

Protiruský obsah a pokuta 4 miliony rublů

Co přesně žádá ruský cenzurní úřad Roskomnadzor z Wikipedie odstranit, není známo. Úřad se pouze vyjádřil tak, že encyklopedie interpretuje situaci na Ukrajině protirusky. Když Nadace Wikimedia nereagovala ani na druhou výzvu, úřad označil obsah encyklopedie v zemi za nelegální.

Informace zde uvedené byly označeny za úmyslné dezinformování ruských občanů a Roskomnadzor hrozí Wikipedii pokutou ve výši 4 milionů rublů, což v přepočtu činí přibližně 1 milion korun.

Úřad vychází z nové legislativy, která kriminalizuje šíření zpráv, které neodpovídají oficiálním verzím stanoveným Kremlem. Součástí této legislativy je například zakázáno nazývat ruskou operaci na Ukrajině válkou. Trest za porušení tohoto zákona je 15 let a právě zmíněná pokuta.

Po zavedení tohoto zákona skončila v Rusku například zpravodajská stanice CNN, činnost pozastavila stanice CBC i agentura Bloomberg.

V zemi také kvůli zákonu přestal vycházet jeden z posledních nezávislých listů Novaja Gazeta. Šéfredaktorem listu je Dmitrij Muratov oceněný Nobelovou cenou za mír.

Jak uvádí iDNES, není Wikipedie jedinou platformou, která čelí obvinění ze strany ruského cenzurního úřadu. Úřad pohrozil pokutou i Googlu za to, že neuposlechl výzvu a nestáhnul z YouTube videa, která jsou z pohledu Kremlu také protiruská.

Zdroj: Přehledně24, Wikipedie, Echo24, iDNES, České noviny

Autor: Soňa Jiroutová



Související články