Spotify v Rusku ukončuje své působení. Důvodem ale není nesouhlas s ruskou invazí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
spotify
Zdroj: Shutterstock

V souvislosti s invazí na Ukrajinu zažívá v poslední době Rusko obrovské ekonomické změny. Kromě sankcí z celé řady zemí se rozhodla ukončit zde své působení řada firem. Některé tím vyjadřují nesouhlas s ruským jednáním, jiné tak činí pod nátlakem lidí, kteří kritizují stále aktivní firmy kvůli podpoře Putina.

Mnoho velkých společností a sociálních sítí už v Rusku své působení ukončilo a v současné situaci přichází zpráva také od švédského streamovacího giganta. Platforma Spotify ale v Rusku své působení podle webu Mobilizujeme ukončuje z jiných důvodů, než by většina lidí čekala.

Většina firem, které se rozhodly v zemi skončit, označila tamního prezidenta za agresora. Tím své ukončení působení prakticky dostatečně zdůvodnily a nemají potřebu se k situaci vyjadřovat více. Spotify se ale ke stažení rozhodlo údajně na základě zákona, který postihuje šiřitele „fake news“ o ruské armádě.

Nástroj umlčování

Nový zákon v Rusku je nastaven tak, aby hrozilo až 15 let za mřížemi prakticky komukoli, kdo zveřejní podle země nepravdivé informace o ruské armádě, prezidentovi nebo o invazi na Ukrajinu. Prakticky tak jde o nástroj propagandy, díky kterému mají Rusové věřit jenom tomu, co říká lídr.

„Spotify věří, že poskytování ověřených a nezávislých informací je pro naše fungování v Rusku naprosto nezbytné,“ řekl zaměstnanec Spotify, který si vzhledem k současné situaci nepřál být jmenován. Právě z tohoto důvodu se nakonec streamovací platforma rozhodla v Rusku skončit.

„Nedávné změny v legislativě to bohužel znemožnily, což ohrožuje nejen naše posluchače, ale také naše zaměstnance. Poté, co jsme celou situaci důkladně zvážili, jsme se rozhodli ukončit naše působení na území Ruské federace,“ dodal pracovník služby.

V Rusku končí velké firmy i zpravodajové

Podle ČTK se kritici domnívají, že nový zákon má v Rusku zajistit to, aby nikdo nešířil informace především o invazi na Ukrajinu, které nejsou přesně v souladu s tím, co říká vedení země.

Právě z tohoto důvodu tak z Ruska odešla už celá řada zahraničních zpravodajů.

Mimo ty ukončily činnost nejen na základě tohoto zákona další velké firmy, ke kterým se řadí například McDonald’s. Ten skončil až po několika výzvách na sociálních sítích, lidé totiž považovali firmu za podporovatele Putinova režimu. Řada menších firem ukončila působení sama od sebe.

Co se týče mediálních platforem, pro Rusko přestal fungovat například také Netflix, platforma na sledování filmů a seriálů.

V Rusku je navíc zakázáno používat sociální síť Facebook, což je zákrok ze strany vedení země, opět pravděpodobně proto, aby se formou příspěvků na sociálních sítích Rusové nedozvěděli novinky ze světa, jak jsme psali zde.

Zdroj: ČTK, Mobilizujeme, Smartmania, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články