Belgičan zmenšil Francii o 2,29 metrů. Úřady obou zemí na celou situaci reagují nečekaně

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
traktor na poli
Zdroj: Shutterstock

Mezinárodní hranici mezi Belgií a Francií si po svém upravil belgický farmář, který kolem hraničního kamenu často jezdil traktorem. Aby se mu pohodlně vyhnul, přenesl kámen o 2,29 metrů dále na francouzské území. Na změnu upozornil milovník historie, který se v oblasti často procházel.

Francouz Jean-Pierre Chopin, který kontroluje vymezení hranic a umístění pohraničních kamenů, si při obhlídce území v pohraničí všimnul, že jeden z hraničních kamenů byl posunutý o dva metry směrem zpět na území Francie.

Kámen stál v cestě farmářovu traktoru

Ukázalo se, že kámen posunul belgický farmář, protože prý bránil v cestě jeho traktoru. Incident se obešel bez mezinárodního rozruchu, naopak vyvolal úsměvy na obou stranách posunutých hranic.

„Zvětšil Belgii a zmenšil Francii, to není dobrý nápad,“ řekl se smíchem David Lavaux, starosta belgické vesnice Erquelinnes, francouzské televizní stanici TF1.

„Byl jsem šťastný, moje město bylo větší,“ dodal se smíchem belgický starosta. Řekl také, že starostka sousedního francouzského města by se změnou asi nesouhlasila. Farmář byl následně vyzván, aby místo uvedl do původního stavu.

Úřady vyzvaly muže k nápravě

Pokud se tak nestane, případ by mohl skončit u belgického ministerstva zahraničí, které by muselo svolat francouzsko-belgickou hraniční komisi, ta ale je od roku 1930 pozastavena. Zemědělec by v tomto případě mohl čelit trestnímu stíhání.

„Pokud projeví dobrou vůli, nebudeme mít problém, vyřešíme tento problém smírně,“ řekl belgickému zpravodajskému webu Sudinfo starosta Lavaux. „Měli bychom být schopni vyhnout se nové válce o hranice,“ komentovala situaci pobavená starostka sousední francouzské vesnice Aurélie Welonek.

Hranice mezi Francií a dnešní Belgií je dlouhá 620 km. Formálně byla založena na základě smlouvy, která byla podepsána v roce 1820 po Napoleonově porážce u Waterloo o pět let dříve.

Kámen pochází z roku 1819, kdy byla hranice poprvé vyznačena. Uvedený letopočet je na hraničním kameni také vyrytý, inkriminovaný zemědělec si ho tedy zřejmě nevšimnul nebo letopočtu nepřikládal důležitost.

Autor: Aneta Střechová



Související články