Belgie se rozhodla, že Španělsku odsouzeného rappera nevydá. Ten prý urážel krále ve svých textech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
valtonyc
Zdroj: Òmnium Cultural, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

José Miguel Arenas Beltran je rapper známý pod přezdívkou Valtonyc. Aktuálně je v médiích probírána jeho kauza o údajné podpoře terorismu. K té mělo dojít v jeho textech, kvůli kterým byl v Belgii na 3 roky odsouzen.

Hudebník je v Belgii od roku 2018. Odvolací soud v Gentu ale rozhodl o tom, že ho do Španělska nevydá. Sám Valtonyc to považuje za vítězství. Zmínil doslova to, že ačkoli je podle mnohých terorista, dostal se na svobodu a to je podle něho skutečný důkaz o svobodě slova.

„Jsem na svobodě a už to není jen na podmínku. Bylo mi 18 a dělal jsem muziku, nejsem terorista a soud rozhodl v můj prospěch,“ řekl Valtonyc, když odcházel ze soudního jednání. Mnohé tím rozzuřil, ti, kteří se ho ale od začátku zastávají, jeho názor uznávají i nadále.

Deset let staré texty

I dnes je umělec poněkud kontroverzní a v textech si nebere servítky. Písně, za které byl dosouzen, jsou ale povětšinou staré více než 10 let. Ačkoli on sám nikdy neřekl, co jeho texty znamenají a proti nařčení se původně bránil, byl označen za zločince.

V písních zpívá například o králi, co má schůzku na náměstí s oprátkou na krku, nebo o strachu v Baskicku. Španělské soudy to vyhodnotily jako vychvalování terorismu a urážku koruny, dále pak jako výhrůžky. Údajně to vše s jasným odkazem na ozbrojenou baskickou separatistickou organizaci ETA.

Po potvrzení trestu měl Valtonyc v roce 2018 nastoupit ve Španělsku do vězení. Tam byl poslán Nejvyšším soudem země. Uprchl ale do Belgie. Tam byl zadržen a dlouho se jednalo o tom, zda ho země vydá, nebo nikoli. Až teď je ale jasné, že se k tomu Belgie nechystá.

Takový trestný čin Belgie nezná

Zákony jsou všude ve světě jiné. Belgie se ale Španělsku svou odpovědí v podstatě vysmála. Odůvodnění, proč rappera nevydá, totiž zní, že takový trestný čin, za který byl odsouzen, země nezná. K tomuto odmítnutí došlo již v roce 2018.

Od té doby se ale spory táhly a různá odvolání pokračovala až do současnosti. Celým případem se zabýval belgický ústavní soud, který nakonec rozhodl, že belgický zákon z roku 1847, který trestá „urážku krále“, je v rozporu s ústavou.

Rapper tak skončil na svobodě a pro mnoho jeho příznivců se stal symbolem svobody slova a bojovníkem za vlastní názor. Na druhou stranu celá řada lidí ho považuje za někoho, kdo měl skončit za mřížemi a odsedět si svůj trest. Rapper to ale bere s nadhledem, nikoho totiž prý lidé nemají jen rádi, nebo jen neradi.

Zdroj: dw.com, AFP

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články