Bestie – nejbezpečnější vůz na světě vozí nového amerického prezidenta

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Cadillac One
Zdroj: 1000 Words / Shutterstock.com

Doby, kdy americké prezidenty vozily limuzíny, jako to bylo například za éry J. F. Kennedyho, jsou dávno pryč. Dneska už je vozí Bestie. Prezidentská obrněná vozidla značky Cadillac jsou několikatunová monstra na kolech. Model pro představitele Spojených států vyrábí automobilka General Motors a říká se mu Cadillac One, Zvíře, Bestie, či První auto. Je to pravděpodobně nejbezpečnější automobil na světě. Prezident jej používá na všechny cesty, které nemůže provést letecky.

Jeho spotřeba je neuvěřitelných 40 litrů na sto kilometrů. Auto je plně pancéřované, přičemž je jeho plátování silné 20 centimetrů. Mělo by tak přežít i minometný útok. Odolat by mělo také vojenskému a chemickému útoku.

Sáčky s krví jako běžná výbava

I z těchto důvodů je považováno za nejbezpečnější automobil na světě. Jeho výbava je lehce nestandardní. Najdeme uvnitř například kyslíkové přístroje, krevní transfuze s prezidentovou krevní skupinou a podle některých zdrojů i brokovnice.

Samozřejmě ve výbavě auta nechybí ani technologicky velmi pokročilá GPS navigace a unikátní satelitní komunikační systém. To znamená, že se prezident dovolá z auta odkudkoliv v jakékoliv situaci.

Auto se využívá především na prezidentovy cesty, kam není možné použít vrtulník či letadlo. Jako například při cestě na inauguraci.

Současný představitel Bílého domu zdědil cadillac po svém předchůdci Donaldu Trumpovi, který si jej nechal vyrobit v roce 2018. Vůz tehdy nahradil takzvané „Obamovy limuzíny“.

Firma General Motors vyrábí tato prezidentská auta již od roku 2001. Od té doby byl vůz pozměněn pouze dvakrát. Je to z důvodu nejen velké nákladnosti a celkové složitosti při tvorbě nového modelu, ale také tím, že mají tato auta dlouhou životnost.

Není je tedy potřeba příliš často měnit.

Demontáž pod dohledem tajné služby

Pokud ale automobil doslouží, jsou starší verze automobilu demontovány a zničeny pod dohledem tajných služeb. Je to z toho důvodu, aby nemohlo dojít k úniku konstrukčních tajemství.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články