Biden podepsal exekutivní příkazy pro větší kontrolu střelných zbraní. Mají pomoci předcházet útokům a masovým vraždám

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
joe biden
Zdroj: Ron Adar / Shutterstock.com

Prezident USA Joe Biden zakročil ve čtvrtek proti držení střelných zbraní, které obsahují součástky domácí výroby a nemají sériová čísla. Jednotlivé americké státy mají nařízení rizikovým vlastníkům zbraně odebírat. Stabilizační nástavce nově podléhají registraci podle zákonu o střelných zbraních.

Americký prezident úvodem zdůraznil, že jeho právní úprava nijak neporušuje právo na držení zbraně vyplývající z druhého dodatku ústavy.

Zpřísnění se očekávalo a mnozí Američané proto nakupovali dopředu, za březen se prodaly dva miliony nových zbraní.

Reakce na alarmující množství střeleckých útoků

Biden ve svém proslovu v Růžové zahradě Bílého domu připomněl několik posledních útoků střelnými zbraněmi na území USA – v Atlantě a v Coloradu.

„Asi jste o tom neslyšeli, ale mezi těmito dvěma incidenty, které dělil necelý týden, se stalo dalších 850 střeleb. Zemřelo při nich víc než 250 lidí a 500 bylo zraněno. Pro rány boží, tohle je epidemie – a musí to přestat,“ řekl prezident.

Bidenově proslovu přihlížela řada pozůstalých po obětech tragických střeleb v zemi.

Výzva Kongresu a odpor Národní asociace držitelů zbraní

„Kongres toho může udělat mnohem víc. A může to udělat hned. Zákonodárci nabídli hodně myšlenek a modliteb obětem, ale neschválili ani jeden federální zákon, aby omezili násilí střelnými zbraněmi. Dost bylo modliteb, je čas přijmout nějaká opatření,“ vyzval Biden ve svém projevu Kongres.

Vlivná Národní asociace držitelů zbraní nazvala Bidenovu iniciativu cirkusem a snahou demontovat druhý dodatek Ústavy.

Nový americký prezident o větší kontrolu střelných zbraní usiluje dlouhodobě, aktivisté bojující za zpřísnění legislativy mu ale vyčítají nedostatečné nasazení.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články