Biden: Ruské jednání na Ukrajině považuji za genocidu. Zelenskyj mu za to poděkoval

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden označil činy Vladimira Putina za genocidu. Tento termín v souvislosti s vyvražďováním i civilního ukrajinského obyvatelstva ruskými vojsky použil v projevu ve státě Iowa a několikrát zopakoval, že si za tvrzením stojí. Podle Bidena chce Putin doslova zničit myšlenku, že je možné být Ukrajincem.

Prezident v Iowě mluvil o svých dalších krocích, které je třeba podniknout vůči Rusku, mluvil však především o administrativních věcech v souvislostech s rostoucími náklady na pohonné hmoty, které se celé problematiky výrazně týkají.

„Rozpočet vaší rodiny, možnost natankovat, nic z toho by nemělo záviset na diktátorovi, který vyhlašuje válku a páchá genocidu na druhém konci světa,“ cituje jeho slova ČTK. Po jeho proslovu se ale největší pozornost strhla právě na slovo genocida, kterým ruské jednání označil.

Za svým prohlášením si stojí

Informace o tom, jak silná slova prezident v projevu použil, se rozšířila velmi rychle. Bílý dům sice bezprostředně na žádost o komentář nereagoval, krátce před odletem z Iowy ale Biden potvrdil, že si za svými slovy stojí. „Ano, označil jsem to za genocidu,“ řekl americký prezident zahraničním novinářům, jak píše agentura Reuters.

„Je čím dál jasnější, že se Putin snaží zničit myšlenku, že je vůbec možné být Ukrajincem,“ dodal. Zda skutečně jednání ruských vojsk na Ukrajině lze považovat za genocidu, o tom podle něho ale musí oficiálně rozhodnout soud. „Podle mě to tak ale určitě vypadá,“ objasnil.

„Objevují se další důkazy o strašných věcech, které Rusové na Ukrajině provedli, a my se budeme o té devastaci dozvídat jen stále více a více a necháme právníky, aby rozhodli na mezinárodní úrovni, zda to lze kvalifikovat jako genocidu,“ vysvětlil. Dodal, že USA i nadále pracují na co největší podpoře Ukrajiny.

Zelenskyj za jeho slova poděkoval

Bidenova slova jsou sice silná, nicméně se zdá, že s nimi většina světa souhlasí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce na svých sociálních sítích Bidenovi poděkoval za jeho odvahu promluvit o tom do světa a dodal, že je třeba věci nazývat pravými jmény, což se prezidentovi Spojených států povedlo.

„Skutečná slova skutečného lídra,“ uvedl Zelenskyj na twitteru. „Nazývat věci pravými jmény je nezbytné, abychom se postavili zlu. Jsme vděčni za dosud poskytnutou americkou pomoc a naléhavě potřebujeme další těžké zbraně, abychom zabránili dalším ruským zvěrstvům,“ dodal.

Biden ještě do minulého týdne používal pro dění na Ukrajině výraz válečné zločiny, tentokrát se ale nebál a řekl, co si skutečně o celé situaci myslí. Podle iDNES však Bidenova administrativa prozatím neoznámila nové postihy proti Rusku nebo další pomoc Ukrajině poté, co prezident v souvislosti s ruskou invazí použil tato kritická slova.

Zdroj: Reuters, iDNES, CNN Prima NEWS, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články