Biden se opřel do Trumpa: Republikáni chtějí připravit Spojené státy o demokracii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Donald Trump, respektive republikáni s bývalým americkým prezidentem v čele, ohrožují podle současné hlavy státu Joea Bidena demokracii. Na proslovu, který pronesl ve Filadelfii, zmínil, že extremismus, který strana podporuje, otřásá základy Spojených států.

„Donald Trump a síly MAGA-Republikánů jsou připraveni vzít si tuto zemi zpět. Chtějí ohrozit vše, co Američané společně vybudovali,“ prohlásil v projevu podle zahraničního webu BBC Biden. Dodal, že nebohých 76 milionů Američanů, kteří před pár lety volili Trumpa do funkce prezidenta, neodsuzuje.

„Ale není pochyb, že republikánská strana je dnes ovládána, řízena a zastrašována Donaldem Trumpem a MAGA-Republikány, což je hrozbou pro tuto zemi,“ nechal se slyšet vzápětí. Narazil také na to, že zkratka MAGA (Make America Great Again) neodpovídá svému názvu.

Neuznávají vůli lidu

Biden Trumpovi i celé straně republikánů vytkl, že nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu. Podle Reuters prohlásil doslova, že jsou příznivci tohoto systému schopni zvrátit demokratické volby a postavit se proti všemu, v co v současné době USA věří.

„Dlouho jsme možná měli pocit, že je americká demokracie zaručena. Ukazuje se ale, že tomu tak není. Že ji musíme chránit. A to před člověkem, kterému před časem věřily miliony lidí,“ rozvášnil se Biden. Když někdo během jeho rozhovoru začal troubit na roh, ochranka se pokusila zasáhnout.

Biden však její snahu zastavil. „Mají právo cítit se pobouřeně. O tomhle demokracie je. O vyjádření vlastního názoru,“ řekl. „Zatímco tu stojím, rovnost a demokracie jsou vystaveny útoku. Nepředstírejme laskavě opak,“ řekl podle agentury Reuters prezident.

Republikáni žádají omluvu

Bidenova slova se mnoha lidí silně dotkla. Řada členů republikánské strany proti jeho řeči vystoupila, a někteří dokonce podle reakcí žádají veřejnou omluvu za nařčení z ohrožování demokracie. S žádostí o omluvná slova vystoupil například republikán Kevin McCarthy, záznam jeho řeči je k vidění na CNN.

„Prezident se snaží rozdělovat občany naší země. Proč? Protože jednoduše nesouhlasí s politikou Trumpa. To ale není vůdce, kterého by Amerika potřebovala, který se obrátí proti každému, jehož názory se neshodují s těmi jeho. Měl by se omluvit za pomlouvání několika desítek tisíc Američanů,“ vysvětloval.

Sám Trump reagoval na slova Bidena na sociální síti Truth Social: „Pokud nechce udělat Ameriku znovu skvělou, což prostřednictvím slov, činů a myšlenek očividně nechcete, pak byste rozhodně neměl reprezentovat Spojené státy americké,“ vzkázal mu.

Zdroj: Reuters, CNN, BBC

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články