Bidenovi zveřejnili daňová přiznání. Neuvěříte, kolik si vloni vydělali a odvedli státu

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Biden Harris
Zdroj: Stratos Brilakis / Shutterstock.com

Americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill v pondělí zveřejnili svá daňová přiznání. Stejně tak sdělila své příjmy spolu se svým manželem viceprezidentka Kamala Harrisová.

Podle daňového přiznání vydělal za rok 2020 Joe Biden společně s první dámou 607 336 dolarů (zhruba 12,7 milionu korun). Většina příjmů prezidenta pocházela z prodeje knih, Jill Bidenová je zase vysokoškolská profesorka.

Čtvrtina do státní kasy

Jejich příjmy oproti roku 2019 klesly o zhruba 38 %. Tehdy jejich roční společný příjem činil 985 223 amerických dolarů. Propad byl zapříčiněn zejména prezidentskou kampaní, kvůli které se Biden nemohl věnovat svým vysoce výnosným přednáškám a dalším aktivitám.

Pár odevzdal Spojeným státům na daních 157 414 dolarů, tedy zhruba 25,9 % z celkových příjmů. Více jak 30 tisíc dolarů pak poslali na deset různých charit.

Největší částku, 10 tisíc dolarů, poslali na nadaci Beaua Bidena, pojmenovanou po prezidentově synovi, bývalém generálním prokurátorovi státu Delaware, který zemřel ve věku 46 let na rakovinu mozku.

Celkem tak Biden odevzdal své již 22. veřejné daňové přiznání. Dříve totiž působil jako viceprezident za vlády Baracka Obamy nebo jako senátor.

Své příjmy však zveřejnila i současná viceprezidentka Kamala Harrisová společně se svým manželem, právníkem Douglasem Emhoffem. Ti za rok 2020 vykázali příjmy ve výši 1 695 225 dolarů (zhruba 35,2 milionu korun), z nichž na federálních daních odvedli 621 893 dolarů, tedy více jak 36,5 procenta z celkových příjmů.

Trump porušil tradici

Před zveřejněním daňových přiznání prezidenta a viceprezidentky se na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Jen Psaki lehce opřela do bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

„Očekáváme, že se bude pokračovat ve zveřejňování daňových přiznání prezidentů tak, jak se očekává od každého prezidenta Spojených států,“ řekla.

Právě Donald Trump byl totiž jediným prezidentem USA, který od aféry Watergate ze sedmdesátých let nezveřejnil své daňové přiznání.

Autor: Petr HejčlSouvisející články