Média kritizují Bidenův projev v Kongresu. Obsahoval zavádějící informace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
biden projev
Zdroj: Profimedia

Přibližně hodinový projev, který pronesl americký prezident ve Washingtonu před členy obou komor Kongresu při příležitosti sta dnů uplynulých od jeho nástupu do úřadu, kritizovala některá americká média. Část výroků označila za nepodložené a zavádějící.

Problematická měla být Bidenova kritika minulé administrativy spojená s potlačováním příčin migrace ze Střední Ameriky či některá vyjádření o ekonomických plánech. Agentura AP upozorňuje i na pasáž z oficiální reakce Republikánské strany zmiňující zásluhy na vakcinační kampani.

Prezidentův projev obsahoval nesprávná tvrzení, píše CNN

CNN považuje Bidenův projev za poměrně faktický. Dopustil se podle nich však i „několika nesprávných tvrzení“, zejména když se odklonil od připraveného textu.

„Teď, po pouhých stech dnech, můžu národu oznámit, že Amerika se znovu dala do pohybu. Nebezpečí jsme změnili v možnost, krizi v příležitost a nezdar v sílu. Znovu pracujeme, sníme, objevujeme a znovu vedeme svět,“ citoval Bidena Radiožurnál.

Média upozorňují na nepřesnosti ohledně situace u mexických hranic

Nezávažnější prohřešky se týkaly situace kolem mexických hranic. List The New York Times označil za zavádějící výrok o tom, že vláda exprezidenta Obamy, v níž byl Biden viceprezidentem, spustila fungující plán na potlačení emigrace ze středoamerických zemí, který později administrativa prezidenta Trumpa opustila.

„Pomoc Hondurasu, Salvadoru a Guatemale, kterou pan Biden řídil, mnoho nezměnila,“ uvedl deník The New York Times.

Současný prezident také uvedl, že v USA žije 11 milionů imigrantů bez povolení k pobytu, z nichž „velkou většinu“ tvoří lidé, kteří vízum měli, ale vypršelo jim. „Neexistuje žádný oficiální údaj o tom, kolik lidí do země přišlo a zůstalo i po vypršení víza,“ píše AP.

Biden dále naznačil, že jeho ekonomické plány podporují experti napříč politickým spektrem. Zapomněl už ale dodat, že někteří experti naopak kritizují přílišné výdaje současné administrativy.

Rozporuplný je také výrok o odhadech „nezávislých expertů“, kteří měli tvrdit, že Bidenův plán rozvoje infrastruktury „přinese miliony nových pracovních míst a biliony dolarů v ekonomickém růstu v příštích letech“.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články