Blíží se konec války na Ukrajině? Americký prezident míří do Evropy

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden míří kvůli válce na Ukrajině do Evropy. Ve čtvrtek by se měl v Bruselu účastnit mimořádného summitu kvůli řešení ukrajinské krize. V pátek by měl zamířit do Polska.

Válka na Ukrajině trvá už více jak tři týdny. Jejími důsledky jsou nejen tisíce mrtvých a zraněných vojáků a civilistů, rozsáhlá humanitární krize, ale také sankce uvalené na Ruskou federaci.

Sankce nestačí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od 24. února, tedy od samého začátku války, vyzývá Západ k adekvátní reakci.

Ačkoliv byly na Ruskou federaci uvaleny rozsáhlé sankce, několik zahraničních firem dokonce přestalo do Ruska dodávat své výrobky, nebo zavřely své tamější provozovny, dle ruských vrcholných politických představitelů se země se sankcemi vyrovná víc než dobře, a nijak zásadně jí vlastně neublíží.

Zelenskyj tedy apeluje na politiky západních mocností, aby byli aktivnější a zasáhli i jinak.

Jaká bude reakce Západu?

Tento čtvrtek se v Bruselu bude konat mimořádný summit, na němž by zástupci zemí Severoatlantické aliance měli jednat o pomoci pro Ukrajinu. Prezidenti a premiéři členských zemí budou také diskutovat společný postup vůči Ruské federaci. S tím souvisí i vyřešení energetické závislosti na Rusku.

V pátek se pak americký prezident přesune do Varšavy, kde se setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Polsko je v otázce ukrajinské krize zásadní, neboť právě do Polska už z Ukrajiny utekly více než dva miliony lidí. Současně jsou v zemi přítomny tisíce amerických vojáků, kteří posílili východní křídlo NATO.

Ukrajinu Joe Biden dle Bílého domu prozatím navštívit nehodlá. Tento měsíc se však na hranicích Polska a Ukrajiny setkal americký ministr zahraničí Antony Blinken se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytrem Kulebou.

Polsko už koncem minulého týdne oznámilo, že v rámci summitu navrhne vyslání mírové mise NATO na Ukrajinu.

Zdroj: Novinky

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články