Ruské ostřelování Mariupolu má další oběti. Byla zasažena škola, v níž bylo asi 400 lidí

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
mariupol valka
Zdroj: Shutterstock

V sobotu 19. března ruská armáda zasáhla při jednom z útoků uměleckou školu v Mariupolu. O útoku jako první informovaly agentura Reuters a AP, kterým to oznámila rada města.

Válka na Ukrajině stále pokračuje. Jedním z ohnisek bojů je i přístavní město Mariupol, které je stále obléháno. Před několika dny ruské ozbrojené síly zasáhly tamější divadlo, v sobotu vybombardovaly školu. V té se ukrývalo asi 400 lidí.

Útoky na město pokračují

Zatím není jasné, kolik lidí z celkového počtu těch, kteří se v budově nacházeli, zemřelo, nebo je zraněných. Pravděpodobně se v ní skrývaly také ženy a děti. Rada města však uvedla, že škola byla zničena a pod jejími troskami leží oběti.

Už v průběhu tohoto týdne ruské síly bombardovaly mariupolské divadlo. Z jeho trosek se zatím podařilo zachránit asi 130 lidí.

Podle ukrajinské ombudsmanky Ljudmyly Děnisovové je v celém městě ničeno nebo poškozeno asi 70 % domů, uvedlo ČTK.

Objevují se také prohlášení, že cílem ruských útoků je město zcela smazat z povrchu zemského.

Obléhání města je válečný zločin

Prezident Volodymyr Zelenskyj označil obléhání města Mariupol, které leží u Azovského moře a kde lidé bojují s nedostatkem léků, potravin nebo s dodávkami energie a tepla, za válečný zločin, který se bude připomínat po staletí.

Podle úřadů je ve městě již více než dva týdny uvězněno přibližně 400 000 lidí, kteří se zde ukrývají před neustálým bombardováním.

„To, co udělali okupanti mírumilovnému městu, je teror, který se bude připomínat po staletí,“ prohlásil prezident.

Ve svém projevu také uvedl, že záchranné akce ve městě komplikuje fakt, že město je stále ostřelováno.

„Chci se zeptat občanů Ruska: Co s vámi za ta léta udělali, že jste si přestali všímat svých ztrát?“ apeloval podle deníku Ukrajinska pravda prezident na Rusy a jejich svědomí.

Zdroj: ČTK, iDNES

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články